Historické lékárny

zpět

Adresa: Praha 1, Nerudova 32
informace: tel. 57310961
otevřeno čt - ne 10:00 - 17:00, zavřeno po, út, st

Sbírka starého lékárenství Národního muzea čítá několik tisíc předmětů. Vznikla před více než sto lety díky velkorysým darům uvědomělých českých lékárníků. Muzeum ji dále rozšiřovalo také během 20. století. Její součástí se stal v roce 1973 mobiliář lékárny "U zlatého lva", prezentovaný v první místnosti. Cílem Expozice historických lékáren je přiblížit návštěvníkům kulturu lékárenství a poskytnout obraz lékáren v českých zemích od renesance po 19.století.

Zařízení lékárny vzniklo z větší části po roce 1821. Mobiliář oficíny tvoří tára (recepturní stůl) a repositoria (soustavy zásuvek a polic) ze smrkového dřeva, pokrytého březovou dýhou a doplněného imitacemi ebenu z černě mořeného dřev hruškového. Inventář obsahuje řadu nádob z čirého a hyalitového skla, ze slavkovského porcelánu a ze soustruženého dřeva.

Vybavení lékárny "U zlatého lva" představuje vyspělou ukázku výtvarného cítění na rozhraní klasicismu a biedermaieru. Je zároveň nejstarším, na místě zachovaným lékárnickým interiérem v Praze.

Zdroj: www.nm.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz