Historie jamajského rumu

zpět

Jamajku lze identifikovat hlavně podle jednoho písmena: "R". Rum, rasta a reggae se prolínají v současnosti celým světem a každý si je bez problémů zařadí k zemi původu.
Co nás především zajímá je rum, který můžeme pít zrovna při reggae rytmech a s rastou na hlavě a navíc na prosluněné pláži. A pozor, chybět nebude ani exotický recept!

Rumové nápoje patří všeobecně v tropických zemích k velmi oblíbeným. Míchají se s ovocem a pění právě díky rumu uvnitř.

Jamajský rum patří ke klasickým nápojům země a používá se všude - při náboženských ceremoniích, v lidovém léčitelství, při rodinných sešlostech a podobně. Považuje se navíc za jeden z nejlepších na světě a dodnes se hodně vychvaluje.

Původ slova "rum" je nejistý. Někteří si myslí, že rum se odvodil z botanického názvu cukrové třtiny, Saccharum officinarum, ze které se rum vyrábí. Jiní si zase myslí, že vznikl díky plantážníkům na Barbadosu, kde se nazývá "Rumbullion".

Během třetí výpravy Kryštofa Kolumba a objevení Antil, zasadili přistěhovalci na ostrově Hispanola (Haiti) cukrovou třtinu. Španělští kolonisté brzy zjistili, že sladký likér lze získat destilací melasy. V roce 1600 začali připlouvat do míst v Antilách Britové a produkce cukrové třtiny se stala masivním plantážnictvím, zapadající do součásti tehdejšího života mnoha lidí.

Rum se vyráběl ve velkém množství na Barbadosu a poprvé komerčně na Jamajce. Nicměné rum se považoval dlouhou dobu za pití rváčů nižší třídy a kultivovanou společnost si nezískal po celá staletí. Až začátkem 20. století se stal koktejlovou ingrediencí.

Původní destilovací proces se používá i dnes. Cukrová třtina se stlačí a vypouští třtinovou šťávu, ze které se dostává i melasa. Do melasy se přidá voda ke snížení obsahu cukru a směs se pasterizuje. Přidají se kvasnice a fermentací se vytváří alkohol.

Tradičně se poté rum dával do dubových sudů zrát. Rychlá fermentace trvá jeden den a je typická pro Portoriko, Kubu i Jamajku - vznikají lehké rumy. Pomalá fermentace potřebuje aspoň 12 dní, ale i roky.

Karamel se přidává, aby rumy získaly tmavou barvu. Sortiment rumů se pohybuje od jemných, krémových až po jantarové a tmavé rumy. Jamajka je známá bílým rumem "overproof" (koncetrovaným nad normální hodnotu). Těžší jamajské rumy se pojí dobře s ovocnými pálenkami. Jamajské rumy se obecně charakterizují jako velmi aromatické a tím se lehce od ostatních liší. Také se zde vyrábí černý rum.

Pudink s jamajským rumem

150 gramů krupice, 1 litr mléka, 3 vejce, 35 gramů hrozinek, 1 sklenka jamajského rumu, skořice nebo vanilka, cukr podle chuti

Uvaříme mléko s cukrem, skořicí nebo vanilkou, postupně přidáváme krupici a mícháme, aby se směs nepřipálila. Necháme vařit 10 minut. Sejmeme z ohně a ještě stále mícháme. Přidáme žloutky a dobře našlehané bílky, hrozinky a rum. Vylijeme do pokaramelovaného pekáčku a v troubě pečeme alespoň 20 minut. Vyklepneme z formy a orosíme rumem.

Zdroj: www.foodlife.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz