Homeopatie

zpět

Slovo homeopatie je odvozené od řeckého výrazu znamenajícího podobně trpící. Léčba je založena na principu podobné léčí podobné. Homeopati předpokládají, že dokáže-li určitá látka ve velkém množství vyvolat u člověka příznaky nemoci, pak nepatrné množství této látky může tytéž příznaky vyléčit. Tato dávka v těle působí, aniž by měla škodlivý vliv na zdraví.

Myšlenka podobné léčit podobným se objevila již ve starověku, ale k vývoji homeopatie jako léčebnéh oboru došlo teprve kolem roku 1800, kdy svou práci uveřejnil německý lékař, chemik a lingvista Samuel Hahnemann ( 1755 - 1843 ). V homeopatii vytvořil systém, představující přírodní léčby, které léčí celou osobnost, ne pouze příznaky jednotlivých nemocí. Vyzkoušel a testoval asi sto různých prostředků, které se téměř všechny pravidelně užívají dodnes. Od Hahnemannových dob bylo objeveno daleko více účinných látek. Připravují se z nejrůznějších zdrojů ( rostlin, minerálů a dokonce i jedů ), ale jsou naředěny tak, že působí mírně a bezpečně.

V dnešní době máme k dispozici homeopatické lékaře a velké množství homeopatických léků, které jsou prodávaný buďto ve formě globulek, tinktur či mastí. Máte-li v okolí homeopata, je vždy dobré se sním poradit. Ale některé léky jsou prodávány bez předpisu, takže si s nimi při dobré informovanosti nemůžete uškodit.Užívání homeopatických léků:

1. homeopaticky zpracované bylinné tinktury: jsou volně prodejné, dávkování je napsáno na obalu tinktury, dále by tam mělo být uvedeno jak dlouho lze tinkturu užívat a na jaké potíže. Obvykle se tinktura kape do sklenice vody dle přiloženého dávkování.
2. v lékárnách běžně ke koupení homeopatické globule: jsou to malé granulky, sladké chuti, protože obsahují mléčný cukr ( laktózu ). Tyto pilulky se dle uvedeného dávkování vkládají na jazyk, nejlépe 15 minut po jídle nebo vyčištění zubů a nechají se rozplynout.
3. homeopatické masti: na ložiska se natírají slaboučkou vrstvou, aby se dobře vstřebaly.

Při užívání homeopatických přípravků je nutné vynechat kofein, mentol ( pozor na žvýkačky, bonbóny a zubní pasty ), protože tyto látky velmi snižují účinek léku.

Nejčastěji užívané homeopatické léky:

lék - původ - na jaké příznaky

APIS - včela medonosná - otoky se zarudnutím a napuchnutím, palčivé bolesti, podrážděnost a neklid

ARNICA - prha horská - úrazový šok, natržení svalů, rekonvalescence, výborná pro hojení ran po porodu

ARSENICUM ALBUM - arsentrioxid - zvracení, průjem, bolesti, slabosti, úzkosti

HYPERICUM - třezalka tečkovaná - klimakterium, nervové kolapsy, bolesti vystřelující podél nervů

CHAMOMILLA - heřmánek lékařský - všechny dětské nemoci, růst zubů u dětí

PULSATILLA - koniklec luční - výkyvy nálad, menstruační potíže, plačtivé stavy

RUTA - routa vonná - pohmožděniny v blízkosti kostí, namožení kloubů, namožení očí z přepracování

MERCURIUS - kovová rtuť - oteklé uzliny, povleklý jazyk, silné pocení, střídavé pocity horka a zimy.

Simona Grygárková, dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz