Horečka jako léčebná reakce

zpět

Naše tělesná a duševní výkonnost závisí na tělesné teplotě, jejíž optimum je kolem 37, 0 st. C. Je-li nám zima a musíme vyrábět teplo nebo se potíme, abychom teplo vydali, nemůžeme soustředěně myslet a jednat. Teplo ovlivňuje i průběh látkové výměny v těle. Tak záleží na tělesné teplotě, jestli něco proudí nebo stagnuje a ukládá se a jestli něco spálíme a vyloučíme.

Vzestup teploty napomáhá k průlomu i duševním vývojovým krokům, které jsou už možná déle nutné. Děti udělají často po horečce v tělesném a duševním vývoji dost velký pokrok. Vyvinuly se nové rysy obličeje, někdy i nové charakterové vlastnosti a nové schopnosti. Dítě je tedy po horečce zdravější a stabilnější než předtím. Důležité ale je, že k pokroku ve vývoji může dojít jen tehdy, když smí tělo dítěte prožít horečku samostatně, to znamená bez chemických snižovatelů teploty, které jen potlačují symptomatiku, ale neléčí nemoc jako příčinu horečky. Tato opatření bychom měli schovávat jen na absolutně urgentní případy.

Homeopatické a fytoterapeutické (bylinné) léky stejně jako studené zábaly a omývání studenou vodou podporují dětský organismus v jeho snaze překonat nemoc a tím podporují tělesný a duševní rozvoj dítěte. Horečka je nejúčinnější prostředek, který má dětský organismus při potírání nemoci k dispozici. Tímto zvýšením tělesné teploty se urychlují všechny procesy látkové výměny. Tak mohou být viry, bakterie a další jedovaté látky spáleny a vyloučeny. V tomto okamžiku vykonává tělu vlastní obranný systém vysoce kvalifikovanou práci.

Při horečce pomáhají dětem studené mokré ponožky na nohách, které po 15 minutách znovu namočíme. Také lýtkové zábaly ze studené vody snižují horečku a uvolní hlavu. Je-li horečka opravdu vysoká pomůže nám buďto sprchovat dítě od vlažné vody po studenou, to provádíme asi 10 minut, potom jej zabalíme do teplé deky. Nebo dítě zabalíme do studeného prostěradla. Při těchto procedurách musíme dítěti kontrolovat zda má teplé ruce, jestliže má ruce studené zabalíme ho do teplé deky a se zábaly nepokračujeme.

Je velmi důležité, aby dítě dostatečně pilo. Hodí se lipový čaj nebo z květů černého bezu. Jestliže dítě odmítá tekutiny, udělejte s ním domluvu, že každých 10 minut alespoň 1 polévkovou lžíci čaje.

Do aromalampy kápněte 2 kapky meduňkového 100 % přírodního oleje(protože účinně snižuje horečku) na 4 lžíce vody.

Po dosažení vrcholu horečky se dostaví léčivý spánek, při němž se děti velmi potí a horečka klesá. Potom se dostaví i chuť k jídlu. Dítě překonalo horečku a nemoc, potřebuje ještě několik dní klidového režimu a bude zase naprosto fit.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz