Inspirace návrhářů podle módních časopisů

zpět

Když vidíme kolekci známého návrháře, řekneme si: "Ten má ale skvělé nápady, je to super." Ale aby byly modely tak nápadité musí se fantazie a mysl návrháře podložit nějakým tématem. Začíná to u obrázků, které si prohlíží, předělává a pak právě vznikne ten nápad. Nikdy nebudete mít nápad, aniž byste se podívali na obrázek či jakoukoli zajímavou věc. A aby to měli designéři lehčí, vychází pro ně spousta časopisů a knih, se kterými každou sezónu pracují. A nejenže s nimi pracují světoví návrháři, ale také čeští, dokonce i studenti uměleckých škol zaměřených na oděvnictví. My si představíme ty nejznámější.

Každá výroba začíná u návrhu tkaniny a desénu. Takže ti co navrhují desény, mají na svém stole Dressing. Stojí 92 Euro a vychází dvakrát do roka. Vím, je to obrovská suma, ale věřte, že tak cenné informace se vyplatí zaplatit. Obsahuje spoustu skic a vzorů na desény. Každé tiskové téma se rozděluje do sekce jako je barevná atmosféra (jsou to fotky, které jsou barevně sladěné dle trendů), spodní prádlo, venkovní oděvy, trika, tkaniny, pletení a doplňky. Když si vybereme nějaký vzor, stačí si z něho vybrat co se nám líbí, něco přikreslit a domyslet do dokonalosti.

návrháři


Textile Report stojí 70 Euro a vychází čtyřikrát ročně. Informuje nás o trendech textilu, o veletrhu Premiére Vision a Expofilu, který se zabývá právě trendy tkanin, nití a vláken. O veletrhu jste již určitě slyšeli. Konkrétně udává celkový směr. Jaký materiál se bude používat k výrobě, jaká bude barevnost a náměty desénů. V časopise jsou ukázány fotky z ulic (móda z ulice), tisky a také tam najdeme kreslené postavy s ukázky materiálů. Časopis je moc hezky zpracovaný a hodí se studentům oděvního návrhářství.

Třetí nejdůležitější časopis je Bloom, kde je mnoho inspirativních obrázků a textů o tom, jak se vyvine vztah mezi významným trendem rostlin a výrobou vůní, módy či designu. Inspirace nám udávají jakousi předpověď k přicházejícímu životnímu stylu a tak lépe pochopíme, po čem budou lidé toužit. U zajímavých obrázků se lehce naladíme na stejnou vlnu. Za toto vydání zaplatíme kolem 60 Euro.

Poté, co si návrháři vyberou desény a všemožné tkaniny, musí z nich něco vytvořit. A tady záleží na tom, jestli vytváří módu Prét á Porter nebo Haute Couture. Například časopis Collezioni vychází v obou vydání, což je ideální. První vydání v sezóně (v březnu a říjnu) vždy ukazuje velké módní přehlídky z Madridu a New Yorku s přehlídkami z Hong Kongu, Rio de Janeira, Sao Paula a Barcelony. Druhé vydání (v dubnu a listopadu) pak doplní módní fotky o přehlídky z Paříže, Londýna a znovu z Madridu. Jedno číslo stojí 51 Euro.

Book je neuvěřitelně silný časopis s exkluzivními fotkami z přehlídkového mola Haute Couture. Takováto "bichle" má cenu 65 Euro a koupit si ji můžete v březnu a v září.

A kdyby jste náhodou měli v úmyslu se vdávat, je možné shlédnout Book Moda Sposa, kde je výběr ze svatebních šatů a doplňků těch nej návrhářů.

Show details je bohatý výtisk všech zajímavých detailů oděvu, i těch nejmenších. Je super vidět vše jako pod lupou. Nápady na zpracování látky se předávají z "generace na generaci", jen se vždy něco přidá nebo ubere.

Nejdůležitější návrhářské kolekce z celého světa můžete vidět v časopise Fashion Show. Pro zajímavost, autoři si ho cení na 46 Euro a je rozdělený na sekce: kancelář (potřebujete poradit co s oblečením na úřad?), party, město, formální oblečení a tzv. oblečení "po páté" (takové to pohodové). To vše si prohlédněte na 999 stranách.

No a pro ty, kteří chtějí být co nejvíce informováni o módě, ale nemají takové sumy na útratu za časopisy, je perfektní GapPress. Vychází šestkrát ročně, takže se je pořád na co dívat, a stojí jen 22 Euro. Jsou v něm aktuální kolekce z různých metropolí. Můžeme si vybrat, každé číslo je zaměřené na jinou zemi. Milan a New York Prét á Porter nebo Milan a New York Haute Couture? Paris a London nebo Tokyo, Madrid, Barcelona a Sao Paulo?

návrháři


Teď už trochu odbočím, protože si nemůžu dovolit vynechat moc zajímavý časopis WeAr. Nevěřili by jste, co všechno se člověk může dozvědět v takovém časopise. Výtisk představuje přípravu celosvětových nej kolekcí, obchodů, prezentaci jednotlivých kousků módy, boty, doplňky, píše o trendových zprávách z metropolí a vypráví to pomocí fotek, novinek, výzkumů či rozhovorů. Za 42 Euro se dozvíme cokoli o lidech a životním stylu metropole.

A nakonec jsou to knížky, které inspirují. Mě osobně se líbí Graphic: Print Source. Je tam mnoho pozadí tiskových motivů pro různé použití. Například pro děti, ženy, pro pány, tisky na sportovní oblečení a mladistvou módu, ale také na balící papír, domácí textilie atd. Tato kniha vyšla v různých inspirujících tématech. Můžete si koupit tisky inspirované jakoukoli zemí, např. Egyptem nebo Tokyo. Také jsou tisky inspirované zimou či renesancí, secesí a jinými uměleckými styly. Ke knize patří CD, na kterém můžeme za pomocí Adobe Illustratoru pracovat se vzory. Cena sady je 150 Euro, síla že.

Pool 1. je můj druhý favorit, jenže nestojí o moc méně, 135 Euro. Obsahuje rozsáhlou paletu jednotlivých motivů, kolem 250. Teď jsou moc in rostlinné vzory či ornamentální, takže můžeme zpracovat takový tisk na textil, folii a další obrazové plochy. Zase patří ke knize CD a tak máme ulehčenou práci. Tématem je jungle, Asie, námořnictvo a surfování.

Samozřejmě, že nestačí jen koukat do časopisů a knih. Každý člověk pracující v módě musí neustále sledovat trendy, jezdit na veletrhy a informovat se o přesných tónech barev. K tomu slouží pantone. Na veletrhu je tzv. trendové fórum, kde najdeme všechny trendové barvy, ale abychom věděli přesně jaký to je odstín, napíšeme si pantone číslo a pak barvu vyhledáme ve svém pantone. Pantone jsou barevnice s tisíci odstíny.

Všechny tiskoviny, s kterými jste se dnes seznámili můžete objednávat na serveru www.modeinfo.com. V české republice můžete některé z nich najít v Paláci Luxor.

Jinak v češtině vychází TextilŽurnál, který vás také seznámí s trendy. Ovšem jen tak povrchně a musíte pracovat v oboru, jinak vám ho nepošlou

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz