Inspirujte se při hubnutí cennými poznatky o životosprávě

zpět

Otázka optimální životosprávy není jednoznačná - každý potřebuje něco jiného. Věda stále přináší nové informace o tom, jak jíst, jak velké intervaly mezi jídly dodržovat, co jíst a čemu se naopak vyhnout apod. Zamyslete se proto sami nad sebou a nad svou životosprávou a napište si na papír, co přes den sníte. I bez lékařských poznatků uvidíte sami, v čem asi bude problém.

Existují ale i taková fakta, která se dozvíte na základně svěření se do péče odborné pomoci. Poradí vám, jak si stanovit a respektovat pravidelný čas příjmu potravy, jíst pestrou stravu, jak omezit tučná jídla, sladkosti a cukr, jak a proč zařadit do jídelníčku více vlákniny.

Například 1 cigareta zničí v těle 100 mg vitamínu C (denní dávka má být 60 mg). Kofein zbavuje tělo zinku, draslíku a dalších minerálů, alkohol zase zbavuje tělo vitamínů B, C, zinku a hořčíku. Můžeme jmenovat dále...

Nadváha se vyskytuje u
•90% lidí s cukrovkou typu 2
•80% úmrtí na srdeční onemocnění
•30– 50% selhání ledvin
•50% potíží s vysokým krevním tlakem a infarktem
•mnoha běžných forem rakoviny (např. plic, prostaty, ledvin)
Pouhých 5 kg nadváhy zvyšuje 4 – 5 násobně riziko vyššího tlaku, cholesterolu a potíží se žlučníkem!

Nutriční pyramida
Odborníci na výživu vytvořili nutriční pyramidu, která představuje vhodný systém našeho stravování.
•Základ pyramidy - přílohy (celozrnné výrobky, luštěniny, nesolené a nepražené ořechy) - vysoký obsah vlákniny
•1. patro - ovoce a zelenina (podávat ke každému jídlu!)
•2. patro - živočišné potraviny - mléko, maso, vejce (důležité vitamíny, minerály) - konzumovat nízkotučné produkty, maso bez přídavků soli, nekonzervované
•Vrchol pyramidy - tuky (především živočišné), cukry, sůl

Zjednodušeně
•omezit potraviny, které poskytují prázdnou energii (živočišné tuky, alkohol, lahůdkové potraviny, cukry)
•zvýšit spotřebu zeleniny (min. 300 g denně) a potraviny s vysokým obsahem vlákniny (celozrnné výrobky, ovoce, obilné výrobky, luštěniny)
•dávat přednost libovým masům (kuře, krůta, králí, ryby) co nejlépe v bio kvalitě, a rostlinné bílkovině (sója - tofu, tempeh a luštěniny - jako přílohy, do polévek, pomazánky,...)
•dbát na vyvážený příjem živin (bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny, minerály, stopové prvky, vlákniina)
•denně pít nejméně 2 litry neenergetických nápojů

Kvalita stravy
Koupíte si raději šunku za 12 Kč nebo za 22 Kč? Většina se možná přikloní k první variantě, ale musíte počítat s tím, že obchodníkům dáváte do kapsy velké peníze za nekvalitní maso a tuk. Kupte si jednou za čas kvalitní biopotravinu - nejsou drahé, to jen jídlo, které nyní kupujete, je levné a neodpovídá jisté kvalitě.

Nepoužívejte levné a nekvalitní tuky - kupte si olivový olej, kterým i pro jeho cenu budete šetřit (méně smažení, pečení,...). Nekupujte si jogurty za 4 Kč - opět platít za slušný přídavek tuku a někdy i kvalita jde stranou.

Nezapomínejte na tekutiny
Voda je pro lidský organismus životně důležitá, přesto se na ni často zapomíná. Denně byste měli vypít nejméně 2 litry tekutin (nejlépe stolní nebo minerální vody, ovocné nebo zelené čaje). Káva a tvrdý alkohol se do denního příjmu tekutin nepočítají.


Zdroj: www.food-life.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz