Jahodník obecný - Fragaria vesca

zpět

Kdo by neznal a neměl rád toto ušlechtilé ovoce, které má vynikající chutné a voňavé plody. Na léčebné účely však používáme výhradně lesní jahody, všechny zahradní odrůdy jsou z tohoto hlediska neúčinné.


Sbíráme lístečky, a to hned z jara, ještě před nebo nejpozději do začátku rozkvětu. Tehdy jsou ještě pěkně svěže zelené a plné účinných látek. Droga se dá pochopitelně koupit i v lékárně či bylinkářství.

Chvála jahodového čaje nemá konce, neboť je nejen lahodný a chutný, ale i mimořádně zdravý. Obsahuje železo, proto pomáhá při chudokrevnosti. Léčí také průjmy, cévní problémy, zánětlivá onemocnění. Je mírně močopudný, rozšiřuje tepny, snižuje krevní tlak, zlepšuje látkovou přeměnu, zpomaluje rytmus srdce a posiluje nervovou soustavu. Můžeme ho užívat neomezeně, protože patří k nejdůležitějším zdravotně preventivním rostlinám. Každý, kdo si chce uchovat zdraví, by měl místo kávy nebo sladkých nápojů pít často jahodový čaj, a to nejlépe neslazený. Je výborný i v kombinaci se šípky, listy borůvky, maliny nebo ostružiny.

V sezóně je třeba jíst co nejvíce plodů. Známe jsou tzv. Jahodové dny ? jeden až tři dny jíme pouze jahody, které dokáží výborně pročistit a zregenerovat celý organismus. Může se stát, že organismus některých lidí reaguje na jahody vyrážkami a svěděním, v takovém případě pijeme pouze čaj z listí. Pozor by si měly dát i kojící maminky, obvykle když sní větší množství jahod, kojenec se do rána vyrazí kopřivka.

Ještě bych doplnila pár kosmetických triků s plody jahodníku:

1. zuby se nám vybělí, jestliže si je pořádně vyčistíme rozmačkanou jahodou
2. jahodové mléko na krásu: z 5 čerstvých jahod vymačkáme šťávu, přidáme asi 1/3 l mléka či bílého jogurtu a potíráme umytý obličej. Necháme působit asi 20 minut, a potom pleť umyjeme a ošetříme obvyklým způsobem.

Jahodové listí můžou bez obav užívat děti a starší lidé. Může se pít i v těhotenství a během kojení. Pitná kůra není časově omezená.

V článku jsem použila zkušenosti Dionýze Dugase a své.
Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz