Jak byste měla zazimovat skalku

zpět

Ač se to na první pohled nezdá, příprava na zimu je v okrasné zahradě náročnější, než v užitkové části. Jestli se ptáte, kdy je ten správný čas, tak je to právě teď. Podzimním úklidem naše práce zdaleka nekončí.

Je čas připravit čistou a uklizenou zahradu na zimní odpočinek. Začneme příslušenstvím, jako je zahradní nábytek, houpačka či pískoviště. Co se dá schovat do kůlny do ní ukliďte a zbytek věcí přikryjte nepromokavou celtou. Věnujte se také záhonům a nesmíme zapomenout ani na trávník či technické prvky jako jsou jezírko, potůček a skalka. Nakonec zahradu ještě naposledy vydatně zalijeme a "uspíme" i automatický zavlažovací systém. Práce je opravdu dost a na zazimování zahrady bychom si měli vyhradit minimálně víkend.

Jedním z nejčastěji se vyskytujících problémů je, jak zabránit tomu, aby po zimě na místě skalky nezůstala jen pustina? Skalničky jsou obvykle odolnější proti chladu, protože mnohé z nich pocházejí z chladnějších horských oblastí. To je důvod, proč nevyžadují žádné speciální postupy při zazimování. Ničivě na ně však působí vlhko a holomrazy, které umí nadrobit na skalce pěknou paseku. Ideálním ochráncem skalky je přirozená sněhová přikrývka. Skalničky, které pěstujete v kamenných květináčích, je lepší na zimu zakrýt smrkovými větvičkami a to samé platí i o skalce. Ideální je lehčí přikrývka.

Nejdůkladněji bude třeba zakrýt skalku na jižní straně, protože zde může část zimy skalničky ohrozit silné slunce. V žádném případě nenahrnujte na skalku popadané listí. Mohlo by být původcem houbových nemocí a zřejmě také důvodem uhynutí těch nejkrásnějších rostlin. Všechno popadané listí byste proto měli ze skalky před příchodem zimy vysbírat.

Pokud jde o trvalky, většina druhů se na zimu zatahuje a na jaře opět vypučí. Seřezejte všechny odkvětlé části těsně nad zemí (s výjimkou těch, které budou zahradní dekorací v zimním čase "třapatka"), na jednotlivé trsy nahrňte napadané listí v přiměřené vrstvě a podle potřeby ještě přikryjte smrkovými chvojkami. Nepoužívejte kryt z textilie, protože nepropouští tolik světla, kolik skalničky v zimním období potřebuji. Díky přírodní přikrývce květinám na jaře tající sníh nemůže ublížit.

Při dodržování našich dobrých rad máte jistotu, že vás na jaře nepřekvapí pusté místo, ale uvítá krásná a pestrá skalka, která vám přinese estetický zážitek.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz