Jak je to s těmi porodními bolestmi?

zpět

Porod je taková souhra mezi matkou a dítětem. Je to nezapomenutelný okamžik, který ovšem provází i menší nepříjemnosti – bolesti. Porodní bolesti sleduje každá žena, nejvíce však prvorodička s mírným napětím a menšími či většími obavami.

Žena a porodní bolesti
Každá žena je jiná a proto také pociťuje a prožívá bolesti s jinou intenzitou. Některé mají nízký práh citlivosti a ostatní zase vysoký. Porodní bolesti se projevují na různých místech- hluboko v pochvě, v podbříšku, v křížích a tříslech. Jakmile se dítě posunuje porodními cestami, může se citlivost přesouvat, například ze zad směrem ke stydké kosti. Čím je hlavička níže, tím je silnější tlak na děložní hrdlo a bolest intenzivnější. V některých případech se dokonce stává, že porodní bolesti na nějakou dobu z ničeho nic ustanou. Ani to však není důvod k velké panice. Obvykle organismus vyvodí, že je žena vyčerpaná a dává jí čas na regeneraci. V této době je však nutné být již pod lékařskou kontrolou.

Fáze porodu
Děloha je extrémně silný svalový orgán. Skládá se z příčně a podélně uspořádané vrstvy svalů. Když se vlivem hormonů začnou svaly stahovat, vyvíjí se obrovská síla k tomu, aby se postupně otevřelo děložní hrdlo a dě´tátko se posouvalo porodními cestami. První doba porodní se vyznačuje stahy v intervalech 3 až 5 minut a trvají zhruba 2 minuty. Při této fázi se roztahuje děložní hrdlo a miminko se tlačí směrem ven, tyto bolesti mají mnohem menší intenzitu. Ve vypuzovací fázi následují velmi silné stahy, které pomohou vytlačit dítě.

Přirozené a uměle vyvolané porodní bolesti
Přirozené porodní bolesti mají mnohem pomalejší vzestup, nacházejí si postupně rytmus a v něm se stupňují. Nastávající maminka se tak přirozeněji připravuje na porod. Uměle vyvolané porodní bolesti přicházejí bez předchozího upozornění a jsou od začátku velmi silné (není u nich přirozené stupňování).

Délka porodu je individuální
Na délku porodu působí více faktorů. Důležitá je fyzický a psychický stav rodičky. Obvykle prvorodičky mají porod nejdelší - 12-20 hodin, u druhého dítěte 6-12 hodin a u dalších to pak jde ještě mnohem rychleji. Ale může se taky stát, že i prvorodička miminko porodí do 5 hodin.

Rada nakonec!
Jestliže máte s porodu obavy, mluvte o nich. Sbírejte si informace, ptejte se odborníků a čtěte. Výborným způsobem odbourání strachu je i předporodní kurz, který vedou specializovaní pracovníci, kteří vědí co a jak. Poslední fázi těhotenství by si měla žena co nejvíce užít a hlavně odpočívat, protože ji zanedlouho čeká velký úkol a další celkem náročné období péče o robátko.

Nebojte se porodu – je to přirozený stav!
Porod přináší ženám velmi bolestivé chvilky. Avšak první pohled miminka vnese do jeho matky tak silné emotivní prožitky, že jim není rovno. A tak na všechny nepříjemnosti brzy zapomene, Příroda to zařídila opravdu chytře!

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz