Jak nejlépe a levně přežít vedro v bytě?

zpět

Pro řešení mnohých problémů není často třeba nutné utrácet vysoké částky za sofistikovanou techniku. Nechceme tím tvrdit, že např. kvalitní klimatizace je k ničemu a že se její efekt dá vyvolat jinak a zároveň gratis. Říkáme tím jen to, že jsou alternativy, které mohou rovněž nějakým způsobem zpříjemnit život v parném létě.

V dobách, kdy lidé neznali elektrickou energie, nevypadalo podnebí nějak významně jinak, horka a tropická vedra nebyla ohleduplná ke skutečnosti, že si člověk např. sedmnáctého stolení nemohl zapnout aircondition a nebo si udělat jen tak koktejl s ledovou tříští. Ono vůbec udržet led v jeho podobě nebyla žádná legrace, ale šlo to. A stejně tak to muselo jít i s onou "klimatizací". V podstatě se jednalo o usměrňované větrání, kterým se můžeme inspirovat i dnes.

Usměrňovaný průvan

Základním nástrojem oné "přírodní klimatizace" je to, čemu lidově říkáme průvan. Je pouze potřeba vést vzduch z přirozeně chladných prostorů do místností, kde se vlivem venkovní teploty vytváří neobyvatelné ovzduší. Sofistikovaný systém průduchů na různých místech stěny, nad dveřními zárubněmi, v rozích atp. používali k ochlazování interiéru a nebo obecně k udržení požadované teploty i staří Řekové.

Ideální je, když se v dnešním kolektivním domě, činžáku nebo rodinném domě nachází nějaká místnost či prostor, ve kterém je přirozeně nízká teplota, což v prvé řadě znamená, že tam nemá přístup přímé slunce. Bývají to světlíky, výtahové šachty, sklepení, schodišťové chodby atp. Zároveň je potřeba, aby takové prostory nějak sousedily s místností, kterou chceme ochlazovat, např. pomocí větracího "světlíkového" okénka, vchodových dveří atp. Pak už je potřeba jen uzavřít všechny místnosti v bytě, všechny dveře a nechat pouze jednu jedinou cestu, kterou je možné projít (kudy může proudit vzduch) do ochlazované místnosti. Tam je potřeba otevřít např. malé větrací okno, tedy nikoliv pootvírat vše, co se jen otevřít dá. Stejným způsobem se pootevře např. ono okénko do světlíku. V ten okamžik vznikne průvan mezi ochlazovanou místností a světlíkem, ze kterého bude proudit vzduch do ochlazované místnosti, která se postupně naplní studenějším vzduchem a bude tedy příjemněji obyvatelná. Je možní si pomoci větrákem, který urychlí míšení horkého a studenějšího vzduchu. Horký vzduch ze své podstaty stoupá ke stropu a tak je dobré, když právě tam bude pootevřené ventilační okno, které jako vysavač vytáhne horký vzduch ven.

Příjemné léto i bez klimatizace

Zdroj: www.living.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz