Jak poznat parfém, který se k nám hodí?

zpět

Vůně mají výraznou moc ovlivňovat naše pocity, takže vůbec není lhostejné, do jaké vůně se oblékneme. Měly by splynout s naší kůží, nejlépe však s naší duší. Parfémů existují stovky a zorientovat se v tomto voňavém bludišti není ani trochu snadné.

Pro výběr parfému, který nám má sedět, platí několik pravidel. Ideálním časem pro výběr je odpoledne, kdy jsou čichové buňky, na rozdíl od rána či večera, nejbystřejší. Každou vůni je totiž nutné si nastříkat přímo na kůži - na testovacím papírku voní úplně jinak, než když se smísí s individuálním odérem kůže. Pak je dobré počkat několik hodin, než se rozvinou všechny tři části parfému, o nichž byla řeč v jednom z předchozích dílů. Teprve když je nám parfém po několika hodinách příjemný, je to ten správný; pak už jen zbývá doufat, že bude vyhovovat i partnerce.

A kde najít tu správnou inspiraci? V největším internetovém obchodě www.parfemy.cz

Než se však obyčejný smrtelník dobere toho pravého parfému, vyzkouší jich tolik, že už jeho nos není schopen reagovat ani na olomoucké syrečky. Netrénovaný lidský čich totiž dokáže krátce po sobě rozeznat jen asi tři vůně. Pak je potřeba čichové receptory neutralizovat; podobně jako při degustaci vína chuťové pohárky. Ve vinném sklípku se k ochutnávce servíruje chléb, při výběru parfémů poslouží kávová zrnka. V těch opravdu luxusních parfumériích je najdete hned vedle testovacích papírků. Nejlepší je mít je v kapse. Zaručený recept na to, jak poznat vůni, která se k nám skutečně hodí, je jednoduchý: řiďte se vlastním pocitem. Ať je vůně decentní, výrazná, či dráždivá, nejdůležitější je se s ní ztotožnit. Každý z nás podvědomě tíhne k určité skupině vůní, proto není na škodu vědět, že parfémy se podle obsahu vonných složek dělí na několik základních skupin (ponechme stranou kompozice květinové, orientální a chypre, které se používají především pro přípravu dámských parfémů). Fouge`rové kompozice mají v základu typické prvky mechové a levandulové, případně sladký kumarin. Slouží především pro výrobu pánských parfémů, z nichž k nejznámějším patří Cool Water (Davidoff), Pacco Rabanne pour Homme či Kouros (Yves Saint-Laurent).

Citrusové patří k nejstarším vůním v historii parfumářství. Díky své čisté jasné svěžesti jsou oblíbené dodnes, a to v dámských i pánských variantách. Například: Eau d'Orlane, Claire de Nilang (Lalique), Eau Sauvage (Christian Dior) či Armani pour Homme. Levandulové - typická pro tyto vůně je bylinná svěžest provázená nezaměnitelným aroma levandule. Levandulový základ se nejčastěji kombinuje s kořenitými a jehličnatými prvky. Příjemný comeback k této klasice představuje pánská vůně Jeana- -Paula Gaultiera - Le Male. Gurmánské - patří k nejnovějšímu typu parfému. Jsou lahodné, protože se v jejich kompozicích objevuje vůně kávy, medu, vanilky nebo čokolády. Typickým pro tuto skupinu je pánský výtvor Amen od návrháře Thierryho Muglera. Točí se vám ze všech těchto vůní a kompozic hlava Vždycky se přece můžete vrátit ke své oblíbené značce Denim či Old Spice.

Převzato z časopisu Reflex, Honza Dědek 19. 5. 2004
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz