Jak se nezmýlit při výběru sedací soupravy

zpět

Sedací souprava je nejen funkčním nábytkem, který dominuje každému obývacímu pokoji, ale je i místem vzácného posezení s rodinou či příjemně strávených chvilek s přáteli. Chcete-li skutečně krásnou, praktickou a trvanlivou sedací soupravu, věnujte jejímu výběru dostatek času.

Než se vydáte do obchodu, dobře se porozhlédněte a projděte se po vašem bytě či domě. Ujasněte si, kde bude sedací souprava stát a kolik na ni máte místa. Zohledněte stávající či budoucí vybavení místnosti, se kterým by sedací souprava měla ladit. Od toho všeho se odvíjí velikost, typ a styl vaší sedací soupravy. S tím také souvisí použité materiály a vlastnosti, kterým byste měli věnovat pozornost. Veletrh nábytku Imm Cologne v Kolíně nad Rýnem ukázal, že vedou polohovatelné a modulární pohovky.

Variabilita sedacích souprav
Primárním kritériem při výběru sedacích souprav je počet míst k sezení. Tradičním řešením jsou dvojsedáky, trojsedáky či čtyřsedáky. Soupravy lze ale vhodně rozšířit o křesla nebo další díl pohovky. Souprava, ke které lze dokoupit křeslo ve stejném stylu, je rázem o jedno místo prostornější. Souprava tvořená více pohovkami velice dobře ohraničí prostor a vytvoří dojem intimity. Pro větší počet osob je také neskonale pohodlnější než souprava, kde sedí všichni v jedné řadě. Tyto variace mají nespornou výhodu v tom, že jednotlivé kusy lze libovolně přeskupovat a stále měnit ráz obývacího pokoje. Sedací souprava, se kterou budete manipulovat v místnosti, by měla mít kvalitní otočná kolečka pro pohodlné přesouvání.

Sedací souprava do rohu
Rohové sedací soupravy nejsou tak prostorově náročné jako soupravy sestávající z několika kusů nábytku. Přitom umožňují skutečně pohodlné sezení pro větší počet osob. Všichni na pohovce nesedí přímo vedle sebe, což je pro komunikaci vždy příjemnější. Rohové soupravy navíc výtečně poslouží jako pomyslný předěl v místnosti, která je obývacím pokojem a kuchyní v jednom. Pokud jste se rozhodli pro rohovou sedací soupravu, nezapomeňte vzít v potaz natočení sedačky, aby vyhovovala vašemu prostorovému rozložení. Výrobci většinou nabízejí pravou i levou variantu.

Rozkládací soupravy
Dokonalým pomocníkem při nečekaných návštěvách, které se chtějí zdržet déle, je rozkládací souprava. Kvalitní a dobře navržené rozkládací pohovky si nezadají s klasickým dvoulůžkem. Je dobré si rozkládací pohovku vyzkoušet dříve, než ji zakoupíte a dovezete domů. Rozkládá se snadno? Obsahuje úložný prostor na lůžkoviny? Jak bude výsledné lůžko vysoké a kde budou mezery mezi matracemi? To vše je dobré zjistit předem. Informujete se také, zda je možné volit různé druhy matrací. Pro častější použití na spaní se investice do kvalitní matrace opravu vyplatí. Nezapomeňte, že pokud bude sedací souprava rozkládací, musíte mít dost místa pro její rozložení. V případě, že poputuje vaše sedací souprava do patra, ujistěte se, že ji tam po schodech dostanete. Nebývá to vždy samozřejmostí. Úplnou novinkou na trhu jsou překlápěcí pohovky, které byly představeny na dubnovém veletrhu Mobitex 2010. Tato sedačka má vyměnitelnou matraci umístěnou na spodní části, pohovku tak stačí překlopit a máte plnohodnotné lůžko.

Jedinečný taburet
Rafinovanou vymožeností k některým pohovkám je taburet. Nezabere tolik místa, jako křeslo či dvoused. A je doslova multifunkční. Taburet je nejen sedadlem, ale také příležitostným stolkem či důležitou podnožkou. Taburet je také úžasně skladný.

Rám a vnitřní konstrukční prvky
Rám pohovky není vidět na první pohled, což rozhodně neznamená, že na rámu sedací soupravy nezáleží. Opak je pravdou. Rám z levného materiálu jako je plast nebo nezpevněná měkká dřeva borovice či smrk většinou dlouho nevydrží. Proto se doporučují rámy z tvrdých dřev jako je dub, buk či javor. Kovové konstrukce z oceli a chromu jsou pevné a bytelné. Dobrou volbou pro výplň je polyuretanová pěna. Kvalitní odpružení má vliv jak na pohodlí při sezení, tak na životnost sedací soupravy. Velice trvanlivé a pohodlné na sezení jsou spodní ocelové vlny. Dobrou službu mohou prokázat i spirálovité pružiny. U konstrukce si všímejte způsobu upevnění – pokud jsou k sobě jednotlivé části, jako například nohy pohovky, pouze slepeny, konstrukce nebude příliš trvanlivá.


Zdroj: www.nabytek-forliving.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz