Jak se připravit na porod?

zpět

Zde přijměte pouze citovanou skutečnost maminky, která zažila 2 porody:

- k jednomu přišla zcela psychicky připravená a i díky tomu trval pouhé 2 hodiny
- a naopak před tím druhým naprosto nesmyslně přecenila své síly a porod, ač druhý, trval téměř 5 hodin.

Až s odstupem času jsem si uvědomila, že ani k dalším porodům nemůže jít žena nepřipravená, pouze s vědomím, vždyť je to již podruhé, to bude "brnkačka".

Jsem velice aktivní člověk a té své standardní míry aktivity jsem se až na drobné výjimky nevzdala ani během těhotenství.

Ač jsme před oběma porody byli po stěhování, tj. obdobná situace, spousta nového zařizování, přes shodu zde byl jeden velký rozdíl: psychická připravenost na situaci.

Před prvním porodem jsem našila do bytu záclony, závěsy, ubrusy, vše pověsila. Přijde vám to šílené? Vůbec ne! Ještě jsem něco dodělávala z práce. Vše jsem si však srovnala v hlavě a stále se psychicky připravovala na porod. Dokonce jsme si s manželem půjčili od mého lékaře první video v České republice popisující porod. Mimochodem jsme u něj zjistili, ač jsme toto absolvovali na stážích běžně, že je nám z toho dívání mírně "šoufl". Díky videu manžel pochopil, kde u porodu stát. Do porodnice jsem přišla naprosto v klidu, přesně ve stanovený den porodu.... a ten den skutečně odrodila.

Před druhým porodem bylo vše velice hektické. Úpravy doma po stěhování větší a náročnější, od 2 let věku prvního dítěte jsem pracovala, navíc první dítě absolvovalo do roka několik laryngitid (záněty hrtanu projevující se dušením dítěte) - 2x dokonce s pobytem v nemocnici. Po práci jsem s dcerou absolvovala kroužky. A bohužel nebyl čas si vše srovnat v hlavě. Navíc jsem nabyla naprosto "perverzního" dojmu, že musím být stále super výkonná (tím již naštěstí netrpím), před vyšetřením v porodnici jsem stihla pověsit dvě 4-metrové záclony, poté hodinu žehlit, po žehlení jsem rovnou odjela na vyšetření. Naprosto nesrovnaná, neklidná, psychicky nepřipravená.

Jak se tedy připravit:
1. Rozhodně nepodceňte předporodní přípravu, tj. v dalších částech budete mít popsáno, co je obsahem a cílem předporodní přípravy, příjem do porodnice + různá specifika porodu, pokud nemáte čas navštěvovat předporodní kurzy, alespoň si pročtěte a srovnejte v hlavě, i když nastane nepředvídatelná situace, po přípravě vás již tolik nepřekvapí. Nejde o to znát všechny situace a úskalí, ale dostat se získáním potřebných informací do naprosté psychické pohody.

Bude-li u porodu manžel / přítel, což vřele doporučuji, ať se připravuje s vámi.

2. Připravte si doma maximum věcí, které budete potřebovat pro miminko.

Rozhodně nejděte v mých stopách: 14 dní před prvním porodem se mě sestřička mého ošetřujícího gynekologa ptala, zda již mám doma nachystánu a vypránu výbavičku pro dítě. Strašně se za to stydím, ale nedokázala jsem ji "přiznat barvu" a vše ji odkývala, polehčující okolností mi je, že ihned po této návštěvě jsem začala shánět. Jediné, co jsme měli, pro pověrčivost uloženo u tchýně, byl kočárek. A také postýlku s příslušenstvím díky naší rodinné přítelkyni, která nám vše půjčila.
Mohu-li vám doporučit, zajděte s manželem / přítelem nakoupit i autosedačku - skořepinu (příp. si vyberte typ a kupte ihned po porodu): na té rozhodně nešetřete, zatímco u pokročilejších sedaček již není viditelných rozdílů, tak skořepina po pěti měsících užívání od jedné (levnější) firmy je nesrovnatelná s tou dražší. Zvláště pokud s ní často manipulujete, tj. denně jezdíte autem, přemísťujete ji v ruce apod.

3. Máte-li v období porodu ještě nějakou domácí či jinou práci, snažte se ji ukončit s předstihem a poté relaxujte způsobem, jakým si nejvíce odpočinete a jaký vám dovoluje pokročilost těhotenství. Očekávejte den D s připraveností a radostí.

Tolik na úvod a příště již s "echt" porodní asistentkou v Předporodní přípravě krok za krokem.

Krásné a ničím nerušené předporodní období vám přeje

Zdroj: www.babyonline.cz; Jana Martincová




vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujeme



provozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz