Jak vnímají děti rozvod svých rodičů?

zpět

Dětí z rozvedených rodin přibývá. Při nedávném průzkumu se totiž ukázalo, že v rozvedené rodině žije u nás každé páté dítě. Nemůžeme se tomu vůbec divit, když se ročně v České republice rozvede přes 40 000 manželství, a to ve věku do 35 let je mezi mužskou částí populace 40% rozvedených a mezi ženami dokonce 50%.

Jsou rodiče, kteří spolu navzdory problémům zůstávají kvůli dětem. Aby jim neublížili. Jenomže je otázka, jestli jejich věčné hádky dítěti neublíží mnohem víc, než kdyby se rozešli. Na druhou stranu, pokud nejsou problémy mezi dospělými neřešitelné, je nesmysl se rozvádět. Manželský vztah je hlavně o toleranci, důvěře a komunikaci. Všechny problémy se dají řešit, když to nezvládají manželé, je dobré se zajít poradit s odborníky do manželské poradny. Pokud jeden z manželů odmítá návštěvu manželské poradny, může se do ní jít i jednotlivě. Odborníci vidí problém v manželství "jinýma očima" a dovedou ho konkrétně stanovit. A to vše je anonymní. Přesto pokud dva dospělí dojdou k závěru, že už k sobě necítí žádnou lásku a nemohou spolu žít, udělají asi lépe, když dítěti všechno citlivou formou vysvětlí a v klidu se rozvedou. Dítě by ale nemělo mít pocit,
že může za rozvod svých rodičů. Děti si mohou vzhledem ke svému věku například myslet, že se rodiče rozešli proto, že někdy zlobí, nebo že se mu něco nedaří, a potom se velmi psychicky trápí. Tyto fakta je dobré mít na paměti.

Zatímco dospělí říkají, že pro děti je lepší, když vyrůstají v neúplné, ale klidné rodině, děti to však vidí opačně. Psychologové potvrzují fakt, že dětí chtějí být ve většině případů s oběma rodiči a jsou ochotny proto snést mnohé hádky, někdy i násilí.

Jsou ovšem i takové děti, které v rozvodu rodičů vidí hlavně výhody. A to hlavně v rodiči, který s nimi nebydlí, protože jim při návštěvě dává více dárků a pozornosti. Ono je docela jednoduché, přijít dejme tomu jednou za čtrnáct dní, donést dítěti dáreček a věnovat mu pár hodin pozornosti. Dítě je obyčejně natěšené a samo nemá ten odhad, co mu vlastně všechno poskytuje ten druhý rodič, s kterým je v dennodenním kontaktu. Ale tohle "přehlcování" je také jednou z věcí, před kterými psychologové varují. Děti si totiž na rozmazlování strašně rychle zvykají a dovedou ho pěkně zneužívat. Rodiče mají z pocitu provinění, že se rozvedli, že roztrhli rodinu tendence omlouvat prohřešky svých dětí, a tím dochází k jejich vzdálení se realitě a následnému odtržení od reality. To zákonitě vede k tomu, že si jednou nabijí nos. V tom lepším případě pouze morálně, v tom horším při srážce se zákonem.

Rozvod jistě není pro nikoho příjemná rána od života. Ale na děti dopadá mnohem silněji než na rodiče. To by ti, kteří se rozvádějí, měli mít vždy na paměti.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz