Jaké je tzv. nejlepší bydlení? Vědci to vědí!

zpět

Podle mezioborového výzkumu amerických vědců různého zaměření vyšlo najevo, že přítomnost živých rostlin, květů, stromů a jiných příslušníků flory, má zásadní vliv na to, čemu bychom mohli říkat "skrytá" či "podvědomě vnímaná" kvalita bydlení. A pozitivní stimulace se pak údajně odráží i na snížení míry a četnosti agresivního jednání. Prokázané je i snižování kriminality. Zkuste floristiku.

Věda a nebo selský rozum?
Na jedné z konferencí, které doprovázely výroční zasedání Americké asociace pro povznesení vědy (AAAS) v Chicagu počátkem letošního února, hovořila o pozitivním vlivu flory na lidskou psychiku prof. Frances Kuoová z Illinoiské univerzity, která se svým týmem spolupracovníků již několik let věnuje problematice městského bydlení.

V přírodě jako v původním, tedy domácím prostředí
"Příroda lidi uklidňuje, zbavuje psychického stresu," vysvětlila Frances Kuoová z Illinoiské univerzity. Kriminalita v místech s dostatečným množstvím zeleně poklesla prokazatelně o 7 %. Rovněž se ve sledovaných lokalitách prodloužil průměrný život důchodců a zlepšila se psychická kondice lidí vč. dětí s poruchami vnímání a soustředění. A podle prof. Kuoové to má možná všechno i své velmi banální vysvětlení: přírodní prostředí je zkrátka pro člověka prostředím přirozeným, které nevytváří tolik stresových podmětů a ve kterém je člověk, ať už jako senior či kojenec, recidivista nebo spořádaný měštkách zkrátka tzv. doma. A domov je bezpečí, klid a s tím souvisí i nižší míra agrese, stresu, násilí atp.

A nejlepší bydlení? To je tedy to, které je plné zeleně. Ale to většinou všichni podvědomě dobře víme, a nebo ne?

Zdroj: www.living.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz