Jarní úklid? Více světla!

zpět

Jarem sice nezačíná kalendářní rok, ale i tak vnímáme příchod jara jako příchod nějakého nového období. Vědec by řekl, že je to tím, že začíná nové období vegetační a protože tedy člověk pochází z přírody, zažívá i on jaké si procitnutí ze zimního spánku. Obytný interiér na tom může být podobně. Konec konců, nemluví se o letním úklidu, ani o úklidu podzimním nebo jiném, ale o úklidu jarním. A nemusí jít ani tak o úklid v tradičním slova smyslu. Stačí třeba byt oživit tím, že do něj pustíme více světla.

Barvy jsou schopné velmi výrazně ovlivnit vnímání interiéru. Tmavé se nám zdá menší, světlé barvy naopak prostor pocitově zvětšují. To známe. Vhodně zvolenými barvami se přirozeně nedá vyřešit nedostat místa, barvy byt nenafouknout, ale mohou zařídit, aby se v něm uživatel cítil lépe. Ideální jsou světlé krémové barvy, barvy bílé kávy ve spojení s přírodními materiály.

Zejména pak v malých bytech, kde prostoru opravdu velmi málo, může zásadní roli sehrát i nějaká větší tmavá plocha, jejíž odstranění bude pak uživatel opravdu vnímat jako podstatnou změnu k lepšímu. Bude to, jako by někdo ?rozsvítil?. Takovou plochou, a navíc snadno vyměnitelnou, může být i sedací souprava, respektive její potah. Kompletní přečalounení se u sofy pro tři osoby může pohybovat dle náročnosti od 8 000 - 15 000 Kč.


"Rozbití" tmavé stěny

Jsou li v bytě tmavé zdi a nebo jsou li zdi doslova obloženy policemi a pokojovými stěnami, které jsou tedy tmavé a které tak pokoj opticky zmenšují, není ještě vyloženě nutné sahat po malířské štětce a nebo volat specializovaného řemeslníka. Zatím postačí rychlé a efektní řešení představující použití nějaké dekorativní a v prvé řadě světlé plochy vhodné k zavěšení na zeď, tedy obraz, dekorativní panno, plakát, fotografie atp. V jakém si interiérovém žargonu bychom to mohli popsat jako "rozbití" stěny a její tmavosti pomocí nějaké výrazné menší světlé plochy. Ta na sebe jednak bude strhávat pozornost a to už také jen proto, že tam bude nová a udělá pokoj méně "okoukaný" a také proto, že je světlá, asi jako brož na tmavém kabátě.
V neposlední řadě je možné - poeticky řečeno: nechat přivést jaro do vlastního bytu tím, že se zbavíme všech předmětů, které pokoj zbytečně zaplňují a které ho činí pocitově těžkým. Tradičně jsou to různé dečky a jiné bytové textilie mající sice schopnost starosvětsky byt zateplit a udělat jej tzv. útulný, na druhou stranu platí, že méně je někdy více. Častým "pohlcovatelem" světla jsou závěsy, které stojí v cestě přirozenému dennímu světlu. Pokud je to možné, bude jistě lépe v malém a latentně tmavém bytě zvolit když už závěsy, tak světlé, z lehkých materiálů a nebo žaluzie, které nemusí být zákonitě z plastu.

Zdroj: www.living.cz; Karel Václavík
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz