Jaro vstupuje do zahrady

zpět

Sníh pomalu roztává, sluneční paprsky vytahují ze země květy sněženek a bledulí, někde se již krčí i první otužilé primulky, cibuloviny zvědavě ukazují špičky listů... nejvyšší čas pro nedočkavé zahrádkáře

I když za nehty ještě zebe, začínáme rostliny přesazovat, množit a vysévat nové. Připravíme si kvalitní substrát a vyséváme semena letniček. Ta, která klíčí na světle, pouze zatlačíme, ostatní zakryjeme tenkou vrstvou půdy. Udržujeme stálou teplotu a vlhkost. Po vzejití rostlinky postupně otužujeme.

V březnu začneme s předpěstováním begónií, jiřinek a dosen. Po kontrole stavu kvalitní hlízy jiřinek uložíme do bedýnky s rašelinou, zasypeme vyšší vrstvou a přeneseme do skleníku. Dosny můžeme zasadit do velkého květináče a opatrně zalévat. Begónie před výsadbou necháme nasát ve vlažné vodě a zasadíme do truhlíků.

Okrasná zahrada
Můžeme přesadit jehličnany pěstované v nádobách (jednou za tři a více let) i ostatní rostliny, kterým již nestačí původní květináč, případně pouze vyměnit svrchní část vyčerpané zeminy. Je čas řízkovat pokojové rostliny, které se v této době nejlépe ujmou. Přezimující rostliny začínáme otužovat, více zalévat, kontrolovat, zdali nejsou napadeny škůdci.

Okrasné truhlíky připravíme na jaro. Osadíme je sedmikráskami, barevnými maceškami, narašenými tulipány, hyacinty, prvosenkami nebo narcisy.

Okrasná zahrada se už také těší na vaši přítomnost. Postupně odstraňujeme krytí proti mrazu, v případě sucha zaléváme stále zelené keře a jehličnany. Odřízneme mrazem poškozené větve. Z trávníku vyhrabeme listí a mech, vyčistíme skalku a mrazem vytažené rostliny zatlačíme zpět. Zryjeme záhony, nakypříme půdu kolem trvalek, případně jejich trsy rozdělíme. Ostříháme uschlé stonky okrasných trav a trvalek (chránily rostliny před vymrznutí). Plaménky kvetoucí v létě nyní prostříháme.

Dobře uleželý, nejméně dvouletý kompost proházíme a přidáme hojně ke květinám i keřům, zbytek zapracujeme do volných připravených záhonů.

Zdroj: www.living.cz, Jindřiška Kodičková
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz