JARO - ZAČÁTEK SEZÓNY V ZAHRADĚ

zpět

Jaro je nádherné roční období. První silnější paprsky slunce vytahují ze zimního spánku jednotlivé rostlinky. Pomalu se začíná vinout svěže voňavý vzduch a každého to tahá z domovů ven.

V zaběhnuté zahradě s bylinkami začínají rašit všechny oblíbené odolné trvalky ze země hned, jakmile se půda začne prohřívat od sluníčka. Názorně to vidíme u pažitky. To je ideální příležitost, kdy musíme začít s první jarní péči o zahrádku. Nejlépe je začít s pletím. Jakmile vyplejeme, ihned mulčujeme, abychom po zimě doplnili do půdy obsah živin a trvalkám poskytli dostatek výživy. Tam, kde chceme vysévat jednoleté rostliny (bylinky či zeleninu), je vhodné zarýt dobře vyzrálý kompost, listovku či kupované biohnojivo (například rohovinu). Jaro je navíc vhodný čas pro nové uspořádání rostlin v zahrádce. Nebojte se vykopat rostliny, které se přespříliš rozrostly a uvolněte prostor kolem ostatních.

Zahradnické práce na jaře:

PROŘEZÁVÁNÍ

Keře a ovocné či okrasné stromy vyžadují na jaře prořezávání a odstranění odumřelých větví a výhonů. Jaro je pro prořezávání nejlepší období z celého roku, jelikož dobře poznáte, co která rostlina potřebuje, protože nemá ještě listy.

HNOJENÍ

Rostliny bychom měli raději hnojit na jaře než na podzim, abychom je kvalitně připravili na nadcházející sezónu. Používejte vždy organická tedy přírodní hnojiva (kompost, listovku, rohovinu či prodávaná biohnojiva), chemickým se opravdu vyhýbejte, škodí půdě a životnímu prostředí. Věnujte však pozornost správnému vyvážení výživy. Přílišné hnojení povede u rostlin k zeslabení růstu a budou citlivé na poškození škůdci. Pamatujte, že přidaná výživa pomůže dobře odstartovat jarní růst.

ODSTRAŇOVÁNÍ ŠKUDCU

Škůdci, například slimáci,přezimují pod nízkými vždyzelenými rostlinami nebo pod odumřelými bylinami. Abychom je udrželi pod kontrolou přirozeným způsobem, ručně je odstraníme hned, jakmile se na jaře objeví. Mezi nejčastější jarní škůdce můžeme zařadit - housenky motýlů (kontrolujte rostliny na nichž spatříte motýly. Ručně sesbírejte vajíčka i housenky), housenky můr (živí se na sazenicích, kořenech a hlízách v noci. Housenky odstraňte ručně nebo půdu přeryjte, aby se k nim dostali ptáci, kteří jsou jejich přirození nepřátelé), slimáci (od jara do pozdního léta je odstraňujte ručně, biologicky je můžete hubit zavedením parazitujícího červa Heterorhabditis megidis), nosatci (napadají různé druhy prvosenek a netřesků. Odstraňte je ručně nebo použijte stejnou biologickou metodu jako proti slimákům).

ÚPRAVA TVARU

Na jaře, když pominou velké mrazy je vhodné sestříhat některé druhy živých plotů, například keře zimostráze - Buxus sempervirens a sestříháním dát tvar některým bylinkám - myrtě obecné, rozmarýnu, tymiánu, levanduli či vavřínu.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz