Je nezdravé být optimistou?

zpět

Mnoho lidí se bojí dopředu na něco těšit s odůvodněním, že i tak to nakonec nevyjde nebo se to jiným způsobem pokazí. Druzí, naopak, mají před sebou vizi něčeho nereálného, co jim dává sílu pokračovat ve snažení dál. Je tedy nerealistický optimismus spíše prospěšný nebo nikoliv?

Vliv pozitivního myšlení a optimismu ve vlastní budoucnost byly zkoumány v některých klinických studií. Jeden takový výzkum byl zaměřen na muže trpící virem HIV. Ukázalo se, že ti respondenti, kteří byli nerealisticky optimističtí ohledně toho, že neonemocnění na AIDS, např. se jejich tělo dokáže viru zbavit, vykazovali více zdraví prospěšného chování než méně optimističtí pacienti. Zjistilo se, že skupina mužů s touto diagnózou, kteří byli optimističtí, žila téměř rok déle, než skupina realistických pacientů.
Podobné výsledky se uvádějí taky při léčbě rakoviny a nádorových onemocnění. Lidé, kteří zaujmou optimistické stanovisko a přístup, vykazují vyšší procento úspěšnosti léčby jako ti, kteří pasivně nebo pesimisticky podlehnou negativním myšlenkám.

Optimismus je spojován s větší odolností vůči stresu a také s návyky prospívajícími zdraví. Optimisté bývají většinou aktivní lidé, kteří problémy řeší, nevyhýbají se jim. Mají lepší interpersonální vztahy, takže je pro ně snazší získat sociální podporu, o níž je známo, že redukuje pravděpodobnost výskytu nemoci a podporuje rekonvalescentní proces. Vědomí, že máme kolem sebe své dobré přátelé a blízké nás posiluje. Optimističtí lidé tedy mohou mít ve svém sociálním prostředí oporu při zvládání stresu i nemoci, třeba běžná chřipka dřív odezní, když cítíme oporu blízkých, než když se doma léčíme samy jen se svými myšlenkami a balíkem kapesníků a aspirinem.

Vědci dospívají k názoru, že optimismus může navozovat tělesný stav podporující zdraví nebo urychlující rekonvalescenci či může být s tímto stavem spojován. Lidé s pozitivním myšlením jsou více odolní vůči nemocím a infekcím a lépe s nimi bojují. Znamená to tedy, že nerealistický optimismus je pro naše zdraví vždy prospěšný nebo že je prospěšný pro všechny lidi? Většina optimistů jsou "konstruktivní optimisté", kteří se aktivně snaží o udržení zdraví. Menší část optimistů je však možno označit za "naivní optimisty". Ti se domnívají, že všechno dopadne dobře i bez jejich aktivního přičinění. Pokud tedy někdy hovoříme o riziku optimistů ohledně zdraví, může se jednat právě o tuto malou část. Je naprosto nemožné, aby v životě člověka plynulo vše hladce, bez překážek; vždycky narazí na nějaké potíže, nezdary či nespokojenost. Když se mu nedaří, a jeho náhled na věc zůstane i tak optimistický, sebejistý a nezaujatý, podaří se mu změnit obyčejný život v žití plné bohatství, bytí těžké či náročné v život uvolněný, a dokonce se promění v krásnou a cennou zkušenost.

Optimismus tedy neznamená naivně se domnívat, že všechno dobře dopadne a navzdory tomu kouřit dvě krabičky denně i když prokazatelně vím, že mi kouření škodí. Jde tehdy spíše o jakýsi alibismus, kdy člověk nebere věci do svých rukou. Pesimisté se však už dopředu vzdávají, nýbrž optimisté se situací bojují, nevzdávají se nebo hledají možnosti řešení. V takovémto případě pozitivní myšlení je chápáno jako podpůrný zdroj k navození rovnováhy, který může pomoct při rekonvalescenci méně či více závažných onemocnění.

Když tedy pesimista vidí sklenici poloprázdnou, nezmůže se navíc než upadnout do ponurých myšlenek nad nespravedlností světa, že mu nikdo nepomůže, není nikoho, kdo by mu sklenici naplnil a že neexistují vůbec žádné možnosti či pravděpodobnost, že se mu pohár jednoho dne opět naplní. Na druhé straně, optimista ví, že i když ze sklenice vody ubylo, je jí tam pořád dost, aby se s tím dalo něco dělat a hledá možnosti, jak jí doplnit.

Mějme tedy na paměti, že je lepší vidět sklenku vždy poloplnou než-li poloprázdnou. Avšak pozor, platí to na pozitivní myšlení, ne na alkohol:-)

Autor: Mgr. Michal Polakovič, zdroj: www.celostnimedicina.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz