Je zdravé mít strach?

zpět

Nejdřív mám strach a pak se třesu - nebo nejdřív se třesu a pak mám strach? Tuto otázku si kladli psychologové od nepaměti. První teorie říká, že až uvědomění si strachu, přivodí reakci našeho těla. To znamená, že až když víme, že jsme v nebezpečné situaci a měli bychom se bát, začneme se třást, potit, zbledneme, vyschne nám v ústech apod. Druhá teorie tvrdí pravý opak. Proč se třesu? Proč mi je taková zima? Že by proto, protože mám strach?

Jak je to tedy se strachem? Strach je nepříjemná a často velmi silná emoce způsobená očekáváním anebo uvědomováním si nebezpečí. Avšak strach je přirozenou reakci a pomáhá lidem rozpoznat a reagovat na nebezpečné situace a hrozby. Dokáže nás nabudit k pohotovým reakcím, umožní nám elegantně vybruslit ze situací, kdy nám v práci nebo v osobním životě hrozí nějaká katastrofa. Když má žák strach před zkouškou, raději nejde do školy, vyhne se špatné známce a navíc, nemusí mít (alespoň pro první dny strach před rodiči - ten přijde, když se absence ze školy převalí...) V každém případě, vidíme, že i strach může být našim přítelem, ukázat nám, na co si máme dat pozor, čeho se vyvarovat, nebo naopak, s čím se utkat a co zdolat.

Mnoho strachu dokonce sami vyhledáváme. Patří sem jízda na horské dráze a novodobých krkolomných kolotočích ze kterých tuhne krev jenom, když je člověk vidí zezdola z pevné zemně, natož když pak už se smítá v sedačce. Taky sem můžeme přiradit touhu sledovat hrůzostrašné filmy a horory, při kterých ani nedýcháme a pak se bojíme jít i do kuchyně nabrat pohár vody, nebo dětské bobříky odvahy za překonání tmavého úseku nočního lesa. Při všech těchto situacích už dopředu víme, že se při nich pravděpodobně budeme neuvěřitelně bát, no láká nás to tak, že si za kolotoč ještě i zaplatíme, k filmu si dáme popcorn a navíc, po čase to chceme zopakovat. Souvisí to s pocitem sebeuspokojení nad zvládnutí určité situace, možnosti překonat něco, co jsme si sami stanovili a věděli jsme, že to nebude lehké. A navíc, často i v očích okolí jsme pak považováni za mistry, že jsme zvládli situaci, kterou by ten a onen nikdy nepodstoupil. V takovémto vyhledávání strachu vstupuje i další faktor a to hormonální. Vylučování endorfinů, které se vyplavují při slastných pocitech zdolání strachu nebo překonání překážky můžou být pro mnohé lidi natolik lákadlem, že opakovaně podstupují situace, aby tyto hormony mohly být pořád a pořád vylučované a tedy aby měli pořád a pořád tyto libé pocity. Příkladem jsou vyznavači adrenalinových sportů a neúměrní nadšenci různých nebezpečných či lehkovážných disciplin, do kterých se frekventovaně a s oblibou vrhají v snaze vybít endorfiny na maximum. Rizikem pak může být jaké si přivyknutí a stejné situace pak nevyvolají stejný efekt, a tak nadšenci zvyšují riziko a obtížnost, což může být životu nebezpečné.

Pozor na strach, který může vyústit do konfliktu. Lidé, kteří se cítí v ohrožení, mají tendenci se bránit, jsou nabuzeni adrenalinem k "útoku či útěku". Na situace a věci, kterým nerozumíme a které v nás vyvolávají nejistotu, máme sklon nahlížen se strachem a nedůvěrou. Nevíme, co můžeme od nich očekávat a proto si raději dáváme pozor. Je tedy dobré strach v mnoha situacích mít, umět ho rozpoznat, vědět na základě něho, jak mi může pomoct vypořádat se se situací a podle toho reagovat... útokem nebo útěkem.

Autor: Mgr. Michal Polakovič
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz