Jezte pomalu a hodně žvýkejte – zhubnete dříve, než byste čekali!

zpět

Obezita – dá se říci „nemoc“, která v dnešní době zahlcuje naši civilizaci v neuvěřitelné míře. Světová zdravotnická organizace řadí mezi lidi postižené obezitou zhruba 400 milionů lidí, z čehož 20 milionů tvoří děti ve věku do pěti let, což bohužel podněcuje zvýšené riziko chorob, jako jsou srdeční problémy nebo cukrovka typu dva. Obezita se tedy nevyhýbá nikomu – děti, mladí, staří – všechno bez skrupulí smete. Mnozí odvážlivci se proti ní snaží bojovat, avšak bohužel často marně. Jak skutečně a efektivně zahnat tuto obludu na ústup, aby konečně nám a našim blízkým přestala otravovat životy?

Smutným faktem je, že obézní lidé si sice často a rádi stěžují na svou beznadějnou a skličující situaci související s nadbytečnými kily, ovšem k tomu, aby lítostivé řeči vyměnili za činy a konání, by je člověk nedotáhl ani párem volů. Přitom nejdůležitější je jediné – obézní člověk (podobně jako drogově závislý) si musí sám uvědomit, že takhle to dál nejde, sám si musí uvědomit, že potřebuje pomoc a že se sebou musí něco dělat. U toho vše začíná.

Japonští vědci radí – jezte pouze do polosyta!
Japonští věci z Ósacké univerzity, v čele s odborníkem Hirojasu Isem, se ohledně stravování dotazovali cca 3 000 dobrovolníků ve věku od 30 do 69 let. Zhruba polovina z mužských dobrovolníků a více než polovina těch ženských přiznala, že jedí až do pocitu úplné sytosti. Lidé, kteří hltají a navíc až do té doby, kdy se cítí naprosto syti, mají třikrát větší pravděpodobnost dopracovat se k nadváze než lidé, kteří jedí po malých soustech, pomalu žvýkají a jedí pouze do doby, kdy se cítí polosytí.

Japonští odborníci se domnívají, že hltání spojené s dojídáním až do úplné sytosti je spojeno se snadnou dostupností fastfoodů a ostatních „rychlojídel“, která jsou jako na míru ušita pro věčně spěchající a hektické lidi, takže se ani nemusí pořádně rozžvýkat a stačí je zhltnout. Jako zbraň proti nadváze potom doporučují klidné prostřední spojené s pomalou konzumací jídla.

Změňte svůj přístup ke stravování a řekněte obezitě sbohem!
Všimněme si, že obézní lidé mají k jídlu odlišný přístup než ostatní. U stolu tráví podstatně více času, více pijí (dokonce i během přežvykování potravy) a především hltají tak, až to často vypadá, že s ostatními stolovníky závodí v tom, kdo nejrychleji zlikviduje svou porci a zbudou mu síly na další. Do úst si kladou příliš velká sousta, která téměř nežvýkají, pouze poválejí jídlo lehce v ústech a posléze rychle zhltnou. Tím ale ochuzují své chuťové buňky, protože ty dokážou jídlo plně vychutnat právě při pomalém žvýkání a polykání. Navíc, náš mozek a žaludek spolu mají úmluvu, že jakmile je žaludek přiměřeně naplněný, vyšle mozku signál, po čemž by mělo následovat ukončení hodování. Pokud jíme pomalu a jídlo náležitě vychutnáváme, je vše v pořádku, avšak pokud jídlo rychle zhltneme, žaludek je zmatený a signál o plnosti vyšle až v okamžiku, kdy jsme přejedení. Když totiž hltáme, zdá se nám, že máme stále hlad a jíme až do pocitu přesycenosti. Pokud jídlo pomalu vychutnáváme po malých soustech, která pečlivě rozžvýkáme, děláme tím službu nejen našemu tělu, ale také naší psychice.

Jakmile se totiž soustředíme na malá sousta, vychutnáme mnohem lépe aroma či oku lahodící vzhled jídla, takže jsme nasyceni nejen fyzicky, ale také psychicky. Pokud konzumujeme po malých soustech, pomalu a pořádně žvýkáme, nesníme toho tolik, takže si na nás proradná obezita jen tak nepřijde!

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz