Jídelna potřebuje prostor

zpět

Málokterý byt mívá jídelnu jako samostatný oddělený prostor. Většinou pak pod tímto pojmem chápeme místo s jídelním stolem, často napojené na kuchyni nebo tvořící optický předěl mezi kuchyní a obývacím pokojem.

Aby se ale pohodlně stolovalo, je třeba dodržet ergonomické zásady, dát jídelnímu stolu a židlím dostatek místa. Mělo by se vycházet z prostoru, který je k dispozici, a počtu osob, které k němu budou usedat. Podle základních ergonomických pravidel na jednu osobu počítejte s plochou 60 x 40 cm stolní desky. Co se týká šířky stolní desky, za standard se považuje 80 cm, za optimum pak 90 cm. Pro pohodlné sezení je však rovněž důležitá výška stolu a sedacího nábytku. Výška stolu by se měla pohybovat v rozmezí 69 až 75 cm, od jeho spodní desky by mělo být k podlaze minimálně 63 cm.

Podmínkou pohodlného sezení je také dostatečný prostor kolem židle. To znamená, aby mezi hranou stolu a opěradlem židle či lavice bylo minimálně 70 cm, a pokud sedíme před stěnou či nábytkem, je třeba přidat alespoň dalších 5 cm.

A kde najdete tu správnou inspiraci? V internetovém obchodě www.nabytek-forliving.cz

Pro větší rodiny se vyplatí koupit stůl rozkládací. Zatímco běžná délka se pohybuje kolem 120 cm, je ideální mít možnost ji v případě návštěvy prodloužit až na metr a půl. Vyhnete se tak strkání lokty, což u slavnostní tabule v případě společné rodinné oslavy není příjemné.

Klasický obdélník samozřejmě nepředstavuje jedinou variantu. Například kulatý stůl přeje komunikaci, ale na druhou stranu značně náročnější na prostor. Například kulatý stůl o průměru 95 cm postačí k pohodlnému stolování třem lidem a je vhodný pouze ke stolování a k posezení. Stoly čtvercového nebo obdélníkového tvaru jsou podstatně univerzálnější. Mohou posloužit coby pracovní plocha, a to nejen při přípravě pokrmů, lze na nich psát třeba i domácí úkoly. Efektní variantou jsou rovněž oválné stoly, které víceméně spojují přednosti kulatých i pravoúhlých stolních desek.

Jako materiál desky se stále drží na žebříčku popularity masivní dřevo, uplatňuje se i v domácnostech jinak zařízených ve stylu techno. Většina lidí totiž časem dojde ke zjištění, že například skleněné tabule jsou sice efektní, ale velmi nepraktické, navíc studí.

Zdroj: www.living.cz; Radek Starý
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz