Jsou negativní emoce taky přínosem?

zpět

Pocity viny, smutek, vztek, obavy a strach jsou nepříjemné. V ideálním světe by takové emoce bezesporu neexistovaly. Nebylo by krásné, kdybychom už nikdy nemuseli být smutní, rozladěni, kdybychom se už nikdy nemuseli ničeho bát? Tyto negativní emoce však mají i své klady, nad kterými se jen málokdy pozastavíme. Většinou se na ně nahlíží, jako na věci a pocity, které jsou nepřípustné a kterých bychom se měli zbavit. Negativní emoce nás však taky posilují. Každá negativní emoce hraje v našem životě svou roli. Například strach a úzkost jsou velice užitečné. Kdybychom se ničeho nebáli, batolili bychom se po světě a bez obav bychom vstoupili na vozovku hemžící se přijíždějícími auty, nebo s nadšením bychom utíkali pohladit si psa cenícího na nás zuby. Klidně bychom se bez přípravy pustili do složité přednášky, protože bychom se nebáli zahanbení a fiaska. I vina je užitečná emoce. Výzkumy ukazují, že mírné pocity viny mohou podnítit kooperativní chování dokonce I u lidí, kteří běžně druhé jen využívají. Taky vztek má své výhody. Když je k nám někdo nespravedlivý nebo se nás pokouší ošidit, motivuje nás vztek k domáhání se spravedlnosti. Máme-li vztek, jsme schopni prosazovat své zásady, ačkoli nemusí být projeven pouze agresí, můžeme však situaci pro nás vyřešit takovým způsobem, abychom dospěli opět do stavu vnitřní rovnováhy.

Negativní emoce nám poskytují informace. Jednou z dalších výhod negativních emocí je tedy jejich informační hodnota. Ve skutečnosti nám negativní emoce přinášejí více informací než pozitivní pocity. Pozitivní emoce jsou v podstatě jen variacemi na radost, která je signálem toho, že je všechno v pořádku. Avšak strach, vztek, smutek, stud, odpor atd. nám blíže specifikují a aktivují další naše postupy k obraně nebo nápravě. Smutek je signálem ztráty, strach představuje hrozbu a vztek nás aktivuje k obraně. Z prožívání negativních emocí se dokážeme poučit pro příští situace, ve kterých budeme umět jednat pohotověji, nebo nás psychicky obrní a dosáhneme víc psychické odolnosti či vyzrálosti.

Z toho vyplývá, že negativní emoce nám svým způsobem pomáhají při učení. Člověk neustále vyhodnocuje situace, do nichž se dostává. Teorie, podle níž dochází k zisku informací z emocí uvádí, že pocity vyplývající z hodnocení nám poskytují důležitou zpětnou vazbu o prostředí a také o našich možnostech vyrovnat se s ním. Negativní pocity nám signalizují problém a často zároveň vyvolávají systematické myšlení zaměřené na řešení situace. Nutí nás hledat další informace a také mění náš přístup. Kdybychom necítili stud ze zlé odvedené přednášky, nepřipravili bychom se na tu příští lépe.

Pokud se nám daří plnit zadaný úkol, cítíme se dobře a děláme to, co funguje. Pokud se nám však nedaří, začneme se cítit špatně a tak se rozhodneme svůj přístup změnit, zaměříme se na nové informace místo na původní, nefunkční. Mnoho teorií je založeno na myšlence "na chybách se člověk učí". Výzkum na poli sociální psychologie dokládá, že pozitivní pocity vedou lidi k tomu, aby se spoléhali na své dosavadní zkušenosti a přesvědčení, zatímco negativní pocity mají za následek přesunutí pozornosti na nové informace. Na základě několika experimentů se ukázalo, že šťastní lidé jsou mnohem náchylnější chovat se stereotypně a při rozhodování se nechávají vést prvním dojmem, zatímco smutní lidé své úsudky spíše zakládají na důkladnějším hodnocení situace. To znamená, že nás pozitivní pocity podněcují k ulpívání na dosavadním egocentrickém přesvědčení v protikladu k negativním pocitům, jež nás činí vnímavější k problémům, ukazují nám, jaké domněnky nejsou správné a spouští proces učení. Nepříjemné pocity jsou tedy přínosem tehdy, když nás varují před přílišným spoléháním na staré předpoklady a podněcují nás k získávání nových informací. Netřeba zapomínat na prožívání i těch pozitivních emocí.

Autor: Mgr. Michal Hanzlovsky, www.celostnimedicina.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz