Kalhoty, mužská záležitost? Už dávno ne

zpět

Kalhoty pro muže jsou samozřejmostí, ale která žena si troufla jako první obléci kalhoty? Přinutila snad válka ženy nosit kalhoty, aby tak nahradily muže, kteří zahynuli na frontě? Kdo dostal tento - pánský prvek? na přehlídková mola dámské módy a udělal z nich pohodlné oblečení po ženy? Jistě máte mnoho dalších otázek na téma kalhoty. Tak hurá do nich.


První kalhoty
Všichni víme, že jako první nosili kalhoty muži. Než ale člověk přišel na technologii sešití oděvu, nosili pravěcí muži kožešinu ovinutou kolem těla stejně jako ženy. První kalhoty se začaly na území dnešní Evropy objevovat až v obdobím románském. Příchod barbarských kmenů, Germánů, Skythů, Galů, a dalších, uzpůsobil oblékání jízdě na koni. Kalhoty tak prvotně chránily tělo před oděrem.

Jak je začali nosit muži
Proč se ale tento kus oděvu stal tak oblíbený i pro běžné účely? Byli snad muži líní se převlékat nebo se z praktičnosti stala módnost? Na tyto otázky nám už asi nikdo neodpoví. Můžeme jen polemizovat. Jedno je ale jisté, kalhoty už od té doby neopustily pánský šatník. Pozvolna se z " nohavicového" oděvu stává symbol mužství, živitele rodiny, pána domu apod. Někomu se může zdát, že podobné předsudky mívaly ještě naše prababičky. Je tomu skutečně tak. Globálně totiž ženy začaly nosit místo sukní také kalhoty až ve 20. století, ale nepředbíhejme.

Královna Kristýna oblékla kalhoty
O první ženě v kalhotách se totiž píše již ve století 16. Byla jí švédská královna Kristýna, která se vzdala trůnu kvůli víře. Když překračovala švédské hranice, ostříhala si vlasy, oblékla kalhoty a vyskočila na koně, který ji donesl až do Říma. O této podivínce se tvrdí, že byla jednou z nejchytřejších žen té doby. Neslušelo se totiž aby mladé dívky znaly mnoho jazyků, uměleckých děl. Staraly se pouze o dvorskou etiketu. Kristýna byla jiná. Zajímaly ji jazyky, matematika i dějepis. Vlastnila velké množství ceněných obrazů i knih. K mužskému oblékání měla blízko snad také pro to, že se jí dostalo chlapecké výchovy. Její rodiče si totiž přáli následníka trůnu. Tím sice Kristýna nebyla, muže ale v mnoha ohledech připomínala. Říkalo se, že si k sobě brala dvorní dámy, aby s ní spaly v jedné posteli. V období baroka to ale nebylo nic neobvyklého.

Návrhář dámských kalhot
Kalhoty nosí ženy pouze v exotických zemích. V Evropské společnosti se v podstatě vůbec neobjevují. Zlom nastává jak už jsem se zmínila až ve 20.století. Zapříčinil jej Paul Poiret. Nechal se inspirovat právě vůní orientu a navrhoval modely v tomto duchu. Jeho nejdůležitějším vynálezem kromě pouzdrových šatů bez korzetu byly právě harémové kalhoty. Ty uvedl do módy především jako jeden z dalších projevů luxusu. Jeho zákaznice si je velice oblíbily a v roce 1909 měla nabírané orientální kalhoty téměř každá majetnější a módy znalá žena v Paříži.

Chtělo to odvahu
Řekněte jak by se Vám jezdilo v sukni na lyžích? Hloupá otázka že, přesto tak naše prabáby tento sport provozovaly. Cestička od sukní k sešitým nohavicím totiž nebyla příliš vyšlapaná. Tehdejší společnost (jak už to tak bývá) měla předsudky a ne všechny dívky měly tolik odvahy, aby se do kalhot oblékly. Dnes ale můžeme poděkovat ženám této doby, že v sobě našly "kus chlapa" a kalhoty nosily. Běžně ani na společenská setkání si ale žádná žena kalhoty - mimo těch nařasených harémových neoblékne. To až ze třicátých let existují fotografie žen v kalhotách.

Průkopnicemi v oblékání kalhot a dalších pánských prvků byly například:
George Sandová (1804 - 1876) - francouzská spisovatelka sentimentálních románů inspirovala například i naši Boženu Němcovou a další. Byla jednou z prvních feministek. Neoblékala jen kalhoty, ale nosila celý pánský oblek a někdy i doplňky. Toyen - Marie Čermínová (1902 - 1980) - surrealistická malířka svým nezávislým pojetím života popírala tradiční ženskou roli. Greta Garbo (1905- 1990) - hvězda němé kinematografie, která se prosadila i v ozvučených filmech. Kromě kalhot nosila ráda také pánské kravaty. Marlene Dietrich (1901 -1992)- největší německá herečka a šansonierka všech dob. V době války se prosadila i v Americe. Jejím nejznámější filmem je Modrý anděl. Často oblékala pánský oblek i veškeré doplňky při vystupování a pódiu, vypadala, ale velmi dobře i v ženských šatech.

Pánské módní prvky
Kalhoty nebyly jediným prvkem z pánského odívání, který se stal oblíbený a populární i v dámském šatníku. Ženy své modely doplňovaly také o kravaty, cylindry, rukavičky nebo sem tam se v šantánu objevila také dívka s hůlkou ve fraku. Nejvíce tohoto odívání využívaly právě herečky, zpěvačky nebo tanečnice. Díky nim vznikl v podstatě nový styl. I když byly oblečené jako muži, působily žensky a svůdně. Kontrast mužských prvků s ženskou postavou, účesem a líčením nás nadále inspiruje. Důkazem jsou tomu také pánské klobouky, které mají přijít do módy.

Džíny
50.léta přinesla světu kromě významného návrháře Christiana Diora také džínovou módu, která byla oblíbená především u mladých. Dívky této doby střídaly Diorovi sukně s tuhými tylovými spodničkami v délce 40 centimetrů nad zemí a denimové těsné kalhoty, které viděly na filmových plátnech.
Džínové kalhoty vznikly v Americe. Na konci 19.století je navrhl Lewi Straus pro dělníky hledající zlato. První kalhoty tohoto typu byly tedy ryze pracovní ušité ze stanového plátna. Až později se začaly vyrábět z pevnější tkaniny dovážené z Francie - z denimu. O jejich popularizaci se postaral filmový průmysl. Při natáčení hollywoodských westernů je filmové hvězdy nosily i mimo studio. Rozšíření těchto těsných kalhot nabralo rychlý spád. Dnes má každý ve skříni alespoň jedny. Každým rokem se ale objevují nové trendy, jak denimové kalhoty vylepšit. Jednou se nosí ošoupané a za rok elegantní s výšivkou. Také střihové řešení se velmi často inovuje.

Střihy kalhot
Není tomu tak dávno, co jsme nosili kalhoty do zvonu. Kdo ale dnes nemá džíny s cigaretovým střihem není in. Jak to bude dál? V módních časopisech se začínají objevovat zvěsti o balónových kalhotách. Nuže dívky a ženy budeme se vznášet nebo zůstaneme nohama na zemi?

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz