Klimakterium

zpět

Každá žena si na "podzimu svého života" projde hlubokými proměnami. Jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Poté, co dokončí tento náročný přechod, dostane se do období menopauzy, které se stane novým stádiem jejího života. Menopauza dává ženě najevo, že její reprodukční věk skončil a ona se již může svobodně věnovat svým zálibám a koníčkům.

S přibývajícím věkem dochází v ženském organismu k zásadním změnám. Objevuje se u žen mezi čtyřicátým až padesátým rokem života. Začíná se zpomalovat činnost vaječníků, snižuje se také jejich citlivost na hormonální výkyvy a začíná se snižovat jejich zásoba vajíček. Tělo stimuluje sekreci stále většího množství folikuly a luteinizačního hormonu, aby udrželo každoměsíční rozvoj alespoň jednoho folikulu. Citlivost vaječníků je natolik snížená, že k ovulaci ce většině případů vůbec nedochází. Vaječníky mají navíc téměř vyčerpanou zásobu vajíček a začínají zpomalovat produkci estrogenu. Bez ovulace není vylučováno dostatečné množství progesteronu, aby vyvolala změny vedoucí k menstruaci. Proto se v klimakteriu objevují u žen velké nepravidelnosti v měsíčních cyklech a také velmi intenzivní a silné krvácení. Silné krvácení je způsobeno odloupáváním velmi silné děložní sliznice, která narůstala po dobu dvou až čtyř anovulačních cyklů. Čím více se menstruace zpožďuje či vynechává, tím je následné krvácení silnější. Takovýto nepravidelný cyklus se může objevovat po několik měsíců až let, vždy je to individuální záležitost.

Klimakterium není v žádném případě choroba či chorobná změna, ale zcela normální přirozený fyziologický proces, který ovšem často bývá spojen s řadou pro ženu nepříjemných problémů, jenž se v některých případech mohou zvrátit ve vážné psychické a fyzické problémy. Prvotními problémy v obodbí přechodu jsou hlavně návaly teplot, návaly krve do hlavy, hučení v uších, poruchy se spánkem, poruchy krevního oběhu, deprese, plačtivost, agresivita, náladovost, sebelítost, nechuť k milování. Jsou to obyčejně poruchy na které se neumírá, ale velmi špatně se s nimi žije.

Udělejte si diskrétně Váš MENOPAUZA TEST


Nejnebezpečnějším je další důsledek přechodu - OSTEOPORÓZA. V důsledku slábnoucí funkce vaječníků dochází ke snížení produkce hormonů, jenž jsou pro stav kostí velmi důležité. Zde pak ubývá vápníku a dochází k odvápňování kostí. Díky tomu následně hrozí vážné poruchy v kostním aparátu - úrazy, poškození kloubů. Výzkumy ukázaly, že ženy již ve věku 25 - 35 lety jsou postiženy osteoporózou. Je to zaviněno v první řadě nesprávnou výživou, ale i chemickými zásahy do organismu - hormonální antikoncepcí.

PŘÍRODNÍ PROSTŘEDKY PRO POSÍLENÍ ORGANISMU V KLIMAKTERIU A ZMÍRNĚNÍ JEHO PŘÍZNAKU:
Nutné je podávání hořčíku. Tento prvek zaručuje bez problémový přechod do klimakteria. Doporučuje se podávat 2 - 3 tablety hořčíku nebo 1 šumivou denně. Nejlepší je hořčík, jenž je homeopaticky zpracován, k dostání v bylinkářstvích či lékárnách.

Dále vitamin E. Ten je všeobecně známý jako ?vitamin mládí?. Užíváme prvidelně denně v množství 200 mg - 2 x denně. V přírodní formě je asi nejvíc obsažen v rakytníku řešetlákovém, který je běžně k dostání ve formě čaje, sirupu či šťávy.

Mezi další osvědčené prostředky patří včelí mateří kašička. Podáváme asi 0,5 g kašičky na lačno ráno, po dobu 7 týdnů až 2 měsíců. Také je běžně k sehnání.

Místo včelí mateří kašičky můžeme případně použít i propolis. V množství 10 kapek 1x denně.

Velmi se doporučuje preventivně popíjet bylinky s účinky hormonu estrogenu:
1. 100 g kontryhelu, 50 g natě řebříčku, 50 g květu měsíčku lékařského, 30 g šalvěje, 20 g květů z hluchavky bílé. 2 - 4 šálky popíjíme během celého dne. Nálev připravujeme denně čerstvý.
2. Vhodné jsou i bylinné tinktury (běžně k dostání v bylinkářství či obchodech se zdravou výživou či lékárnách) - lékořice lysé, jeřábu ptačího, jírovce maďalu.
3. Při poruchách spánku pomáhá - tinktura z hlohu.
4. Při depresích, nervozitě a plačtivosti - tinktura z mučenky nachové.

Z aromaterapie bych doporučila levanduli, neroli, meduňku, jalovec, pomerančovních, citron, grapefruit, vanilku, šalvěj.

Tyto léčebné postupy mohou ženě pomoci při klimakterních obtížích a bez použití chemie.

Autor: Symona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz