Kojení

zpět

Mateřské mléko je tou nejlepší výživou pro miminko. Obsahuje všechno co je důležité pro růst miminka, a pro jeho správný vývoj. Toto mléko je nejlepší ochranou a v tomto jediném období je prostě nenahraditelné. Proto také kojení je a vždycky bude to nejsprávnější, co může matka pro své dítě udělat. Nejnovější výzkumy prokázaly, že kojením lze ovlivnit i genetická zatížení, například výskyt cukrovky u řádně kojených dětí v porovnání se stejnými případy bez řádného kojení je nepoměrně vzácnější. Kojení také chrání děti před kožními obtížemi, výskytem alergií, snižuje riziko tkvz. Náhlé smrti kojenců. Kojené děti mají silnou imunitu, dobrou střevní mikroflóru - zkrátka nejlepší základ do života. Doporučuji tyto řádky nastávajícím maminkám, a to hlavně v rodinách s různými genetickým zatížením.

Kvalita mateřského mléka je různá, především podle toho, jak se matka na kojení připravovala. Ale v každém případě můžete kojení a hlavně kvalitu mléka podpořit úpravou potravy či dodáváním určitých látek. Například KOŘEN HOŘCE ŽLUTÉHO ( běžně k dostání v bylinkářství či prodejnách se zdravou výživou ), podáváme 3 x denně kousek kořene zapijeme vodou asi půl hodiny před jídlem. Tento kořen nejenže podporuje tvorbu mléka, ale zaručuje navíc mléko velmi kvalitní. Výborně působí na tvorbu a kvalitu mléka také koření, například KMÍN, FENYKL, ANÝZ. Dává se vždy jedna polévková lžíce jednotlivého koření do 3 dcl studené vody. Přivedeme do varu asi na 3 minuty, potom necháme 10 minut luhovat. Pijeme 2 x denně, vždy po jídle. Tento nálev připravujeme denně čerstvý. Blahodárný vliv na laktaci má také nať JESTŘABINY LÉKAŘSKÉ podávaná jako nálev, který připravíme, že 1 polévkovou lžíci přelijeme 3 dcl vřící vody a necháme 15 minut luhovat. Pijeme po doušcích během celého dne.

Na tvorbu mléka působí příznivě i některé potraviny. Třeba denní podávání mrkve nebo karotky v různých podobách, například osmažená do měkka na oleji nebo čerstvá šťáva smíchaná se smetanou, také dělají divy. Tvorbu mléka můžeme ovlivnit i častějším přikládáním dítěte k prsům, a to hlavně v noci, protože sáním se uvolňuje hormon prolaktin, který umožňuje tvorbu mléka v mléčných žlázách. Dítě by mělo být plně kojeno do 6. měsíců věku. Do té doby nepotřebuje nic jiného k jídlu či pití. V prsech jsou dva druhy mléka - přední a zadní. Přední mléko zažene žízeň, zadní zase hlad. Pro výbornou imunitu by měla matka pokračovat v kojení až do věku dvou let.

Kojící matka by měla dbát na zdravou výživu. Rozhodně by měla vynechat uzeniny a to i tkvz. Dietní šunku, protože obsahují dusitany a různé rychlorozpustné soli, které se dostávají do mléka a děťátko silně zatěžují. Navíc snižují laktaci. Není taky nutné, jak se dříve tradovala nadměrná konzumace mléčných výrobků. Kravské mléko nás velice zahleňuje, mateřským mlékem se dostane k děťátku a může mu způsobit problémy se zažíváním. Lepší variantou jsou zakysané mléčné výrobky a tvrdý sýr nebo kozí či ovčí mléčné produkty. O škodlivosti alkoholu a kouření se snad ani nemusím zmiňovat, tyto dvě věci jsou prostě v tomto období nepřípustné. Luštěniny jsou výbornými zdroji vitamínů a minerálů, ale protože způsobují nadýmání a mlékem se tyto látky přenáší k miminku, zařadila bych je do jídelníčku až po 3 měsíci věku dítěte, protože to už se začíná pohybovat a netrpí už tak na plynatost.

Naopak, co by si kojící maminka měla udržovat je přísun vitamínů, a to především A, E, C. Dále dostatek minerálů, a to hlavně vápníku a hořčíku. Vitamíny A, E, C zajistí v optimálním množství ovoce - RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ ve formě čaje nebo sirupu, stačí 1 čajová lžička 2 x denně ( u sirupu ). Minerální látky nám zajistí například konzumace mořských řas ( například přidáním do polévek či pomazánek ) nebo obilné klíčky, celozrnné potraviny, pohanka, jáhly, pivovarské droždí ( k dostání v lékárnách ), semínka: lněné, dýňové, makové, sezamové, slunečnicové. Kdo neholduje chroupání semínek může si koupit nalisované oleje z jednotlivých semen. Ty mají opravdu obrovskou výživovou hodnotu. A samozřejmě musíme do jídelníčku zařadit ovoce a zeleninu na první místo. Ale preferovala bych ovoce z našich krajů před dovozem. Citrusy mohou způsobit miminku kopřivku a nadýmání, navíc jsou chemicky ošetřeny, což není taky úplně nejlepší. Pokud kupujete ovoce, vždy odstraňte slupku, kvůli chemickému postřiku nebo dejte přednost bio - ovoci či zelenině.

Kojení je jednou z nejpřirozenějších věcí v přírodě. Není nad krásné okamžiky mezi matkou a dítětem jako právě při kojení. Prohlubují se mezi vámi mateřské pouta, které nikdo nemůže přetrhat. Neošiďte se proto o tyto okamžiky plné lásky a něhy.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz