Kontryhel - léčivý čaj i zdravá koupel

zpět

Jako ženy nás často trápí naše ženské zdravotní potíže. Krásnou ženou je žena zdravá, a proto vám v naší rubrice Zdraví a krása postupně představujeme zdravé bylinky, které vám pomohou utužit zdraví a zkrásnět. Dnes vám představíme další z čady tzv. "ženských" bylinek - kontryhel.

Součástí takzvaných "ženských čajů" je i kontryhel, bylinka, kterou díky charakteristickým "plisovaným" listům nelze snad ani zaměnit s jinou. Kvete od května do září a pokud si jej na nějakém nekontaminovaném místě nasbíráme a nasušíme, můžeme z něj kromě čaje - který pomáhá i na hubnutí - vyrobit i léčivou přísadu do koupele.

A proč se dává do "ženských čajů" právě kontryhel? Protože podle lidové tradice působí blahodárně při poruchách menstruace, výtoku, při obtížích spojených s na začátku puberty nebo přechodu. Kromě toho, že působí příznivě na ženské orgány a zklidňuje silnou menstruaci, byl kontryhel dříve často používanou rostlinu především proti průjmům, při špatném trávení, nadýmání, katarech dýchacích cest, žaludečních vředech, cukrovce, ledvinových chorobách a krvácení. Byl také uznávaným prostředkem proti chudokrevnosti.

Zevně jej lidoví léčitelé používali k omývání špatně se hojících ran, ekzémů, bércových vředů, ke kloktání při zánětech ústní dutiny a k výplachům při krvácení z nosu a výtocích. Dodnes se využívá jako součást "ženských čajů", při silné menstruaci a je také součástí čajových směsí používaných při redukční dietě.

Čaj z kontryhelu
Používá se výluh z vrchovaté polévkové lžíce řezané drogy na čtvrt litru vody, který se po 10 minutách scedí. Pije se neslazený dvakrát denně.

Kontryhelový odvar na kloktání
Připravuje se podobně, pouze silnější než čaj.

Kontryhel do koupele
K zevnímu použití slouží buď zápar nebo odvar z dvojnásobného množství drogy než na čaj. Nebo můžeme hrst čerstvých bylinek dát přes noc do nádoby se studenou vodou a následující den pak ohřát a vodu přidat do koupele - zlepší to pleť a působí proti vyrážkám a ekzémům.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz