Kopřiva je výborná na vlasy i pleť

zpět

Kopřivy, zejména mladé rostliny, se těší značné oblibě už po staletí, protože jsou bohaté na vitamíny a minerály. Kopřiva prospívá naší pleti, vlasům a pročišťuje celý organizmus.

Kopřiva je užitečnou léčivou bylinkou, která je prospěšná pro naši pleť i vlasy. Má bohaté uplatnění v kosmetice - je to mimo jiné velice účinný čistící prostředek zvláště pro mastnou pleť. Díky dalším zdraví prospěšným látkám čistí organismus i vnitřně, pomáhají při artritidě, revmatismu a dně. Je to naše nejlepší léčivá rostlina na pročištění krve a krvetvorbu.

Kopřiva je v lidovém léčitelství často užívána při léčbě podrážděné pokožky. Kořeny i s natí se omyjí a krátce povaří. Odvar se pak vylije spolu s kořeny do příslušné nádoby a koupel se používá tak horká, jak ji sneseme a to po dobu 20 minut.

Pro každý druh vlasů je výborná tinktura z oddenku kopřivy. Proti lupům zase působí odvar a obklad z kopřiv a listí břízy.

Vyrobte si vlastní tinkturu z kopřivy
Oddenek, na jaře nebo na podzim vykopaný, očistíme ve vodě kartáčkem, nadrobno pokrájíme a naplníme do láhve až po hrdlo. Zalijeme 30-40% žitnou pálenkou a necháme stát asi 14 dní na teplém místě.

Známe kouzelnou tinkturu proti padání vlasů - tip redakce!

Základ je podobný jako u standardní kopřivové tinktury. Oddenek, na jaře nebo na podzim vykopaný, očistíme ve vodě kartáčkem, nadrobno pokrájíme a naplníme do láhve. Přidáme však ještě stejně vykopaný křenový kořen. Zalijeme režmou pálenkou a necháme stát asi 14 dní na teplém a slunečném místě. Tinkturu pak 2-3x denně vtíráme do pokožky vlasů. Vlasy zhoustnou a objeví se nově rašící vlasy. Nezapomeňte, že musíte být trpělivý a tinkturu užívat dlouhodobě.

Připravte si zápar na oplachování vlasů z kopřiv
Asi deset hrstí čerstvé nebo sušené kopřivy dáme do 5 litrů studené vody a pomalu zahřejeme k bodu varu. Pak necháme ještě 10 minut vyluhovat. Odvarem oplachujeme hlavu po každém umytí.

Osvědčené je také pití čaje z kopřivy na odstranění akné, pití čaje můžeme doplnit omýváním pokožky kopřivovým odvarem.

Sušší pleti zase prospívá pleťová maska ze šťávy kopřiv smíchané s několika lžičkami medu - nechá se 20 minut působit a pak se smyje vlažnou vodou.

Obklad ze spařených kopřiv také pomůže na popáleniny, když zápar smícháme s trochou mléka. Také lze kopřivový odvar přilít do koupele.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz