Koření potlačuje množení bakterií v jídle

zpět

Když se mluví o nemoci z nakaženého jídla, obvykle se tím myslí nemoc způsobená bakteriemi, kterými bylo jídlo kontaminováno. Někteří lidé s potížemi vyvolanými jídlem mohou mít pouze komplikace s trávením. Bývá ale i daleko větší množství případů, kdy vznikají vážné zdravotní problémy a dokonce i úmrtí - zvláště u malých dětí a starých nebo už dříve nemocných lidí.

Řešení - koření
Je skutečností, že americká centra pro zvládání a prevenci chorob (CDC - the Centers for Disease Control and Prevention) odhadují, že v USA každoročně trpívá nemocemi z jídla až 76 miliónů lidí a s tím souvisí až 325 000 hospitalizací a více než 5 000 případů úmrtí. Vědci nyní potvrdili způsob, jak se chránit proti třem nejčastějším viníkům: bakteriím Escherichie coli (E. coli), salmonely a listerie. Řešením ale není žádné nové chemické ošetření potravin nebo lék. Naopak jde o stejnou věc, kterou používaly už dávné kultury a lidoví léčitelé ji doporučují už celé věky - je to běžné koření.

Přírodní koření činí jídlo bezpečnějším
Ve studii, která byla publikovaná v the Journal of Food Science, (vydávané v the Institute of Food Technologists) se výzkumníci zaměřili na účinnost esenciálních olejů z oregána, nového koření a česneku proti výše vyjmenovaným bakteriím. Tyto výtažky byly přidány do tomatových protlaků, do kterých pak byly naočkovány bakterie vyvolávající nemoci. Výsledky zkoumání ukázaly, že všechny tři esenciální oleje byly účinnými a přirozenými bariérami proti bakteriím E. coli, salmonely i listerie, i když se mezi nimi objevily určité rozdíly. Například česnek byl jen málo účinný proti E. coli a salmonele, avšak s listeriemi si poradil snadno.

Máte rádi přitažlivé aroma jídel, ochucených bylinami a kořením?
Výzkumníci zjistili, že éterické složky z oregána a nového koření se ukázala obzvláště vhodná pro ničení E. coli a salmonely. Vůbec nejúčinnějším se ukázalo být oregáno - důsledně potlačuje množení všech tří testovaných druhů bakterií v potravinách.

Esenciální olej ze skořice, nového koření a hřebíčku
V další nové studii, která byla rovněž publikována v the Journal of Food Science, zjistila stejná skupina vědců, že esenciální oleje ze skořice, nového koření a hřebíčku mohou rovněž ochránit jídlo od spousty bakterií. Vědci přidávali tyto složky do jablečného protlaku a pak po 24 a 48 hodinách zjišťovali antimikrobiální vlastnosti tohoto prostředí.

Esenciální oleje jsou nejúčinnější proti bakteriím salmonely
Výsledky ukázaly, že přírodní esenciální oleje jsou nejúčinnější na bakterie salmonely. A co více, už i velmi nízké koncentrace (mezi 1 - 1,5 %) olejů z nového koření a hřebíčku byly schopné potlačovat množení listerie.

Celkově nejúčinnější byl skořicový olej - nejen proti salmonele, ale i proti oběma dalším druhům bakterií. Vedoucí výzkumného týmu učinil toto prohlášení k médiím: „Výsledky ukazují, že živné kultury na bázi jablečného protlaku, ošetřené esenciálními oleji z nového koření, skořice nebo z pupenů hřebíčku se ukázaly být odolné proti množení všech tří testovaných bakterií. Tyto esenciální oleje mají tedy schopnost poskytovat konzumentům jídel vícenásobný užitek.“

skořice


Koření dříve sloužilo nejen k urdržování čerstvosti potravin
Podle McCormickova vědeckého institutu existuje bohatá historická dokumentace o tom, že byliny a koření byly po celé věky používány jak z medicínského hlediska, tak i k udržování čerstvosti jídel a ke zlepšování jejich chuti. Je skutečností, že na rozdíl od tzv. „vyspělé“ moderní západní kultury nerozlišovaly dávné civilizace přísně mezi kořením a bylinami, používanými k ochucování jídel a těmi, které sloužily k léčení.


Zdroj: www.celostnimedicina.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz