Koření života

zpět

I vaření se může stát smyslem života

Když v americkém filmu Koření života spatříte upjatou šéfovou kuchyně vyhlášeného podniku, jejíž jedinou životní vášní je vaření, jak se rozpačitě, byť s nejlepšími úmysly, stará o svou malou neteř, které při autonehodě zahynula matka, možná si vybavíte německý snímek Většinou Marta (koncem roku 2005 uvedený na Primě). Vyprávěl o tomtéž. A není to náhoda. Režisér Koření života Scott Hicks (pamatujeme si jej třeba ze snímku Záře) natočil novou adaptaci již jednou zužitkovaného námětu, který prošel jedinou změnou. Scénáristka Carol Fuchsová jej z evropského prostředí přesadila do New Yorku.

Vášnivá kuchařka Kate (Catherine Zeta-Jonesová) je ochotna vyvářet i doma a s kuchyňskými recepty se svěřuje dokonce psychoanalytikovi, poněkud bezradnému z nezvyklé pacientky, které vlastně nic nechybí. Až na to, že má bezbarvý život - bez jediného opěrného bodu, bez touhy po blízkosti jiného člověka. Každý vztah totiž vnímala jako ohrožení své samostatnosti, jako pokus vetřít se do jejího hájemství. Její zaběhnuté stereotypy však změní dvě události: jednak začne pečovat o malou Zoe (Abigail Breslinová), dceru své tragicky zesnulé sestry, jednak do kuchyně nastoupí okouzlující zaměstnanec Nick (Aaron Eckhart), zbožňující vedle vybraného kulinářství také operní zpěv. Kate pocítí zmatek a zjistí, že existuje kupodivu i strava duchovní a citová.

Oproti výrazově střídmější a opravdovější předloze si v jejím novém zpracování povšimneme zřetelného posunu k hranicím plačtivého melodramatu, jehož hrdinky si často a ochotně utírají slzy roněné z rozčarování, smutku i štěstí. Koření života se vyznačuje vycíděným zevnějškem, zbaveným čehokoli živoucího. Ačkoli je film anoncován jako komedie, převažuje v něm tklivý tón. Dojetí se stává základní devizou, které se podřizuje splétání předvídatelných zápletek i herecká modelace. Představitelé v zásadě nemají co hrát, jen se s menší či větší uvolněnosti pohybují před kamerou, aby předvedli prostoduše typizované figurky přesvědčující, že lásce je třeba dát šanci. Mechanicky splétaný příběh prozrazuje, že některé segmenty (třeba přítomnost psychoanalytika, k němuž Kate pravidelně dochází, nebo přívětivý soused v domě, jehož výskyt jen zdánlivě naznačuje možný milostný trojúhelník) byly bez přiměřené dramaturgické rozvahy převzaty z původní látky. Ani vláčný hudební doprovod Philipa Glasse, něžně sladkobolný a podepřený lesem smyčců, se nevryje do paměti.

Takže asi nejlákavější položkou - podobně jako v animovaném Ratatouille - se nakonec stává příprava a servírování vybraných specialit, nad nimiž někteří zhýčkaní hosté přesto ohrnují nos. Rázná Kate si však nenechá nic líbit: jednou takovému věčně nespokojenému dotěrovi vlastnoručně přinese syrový plát masa, jindy bravurně vyškubne ubrus zpod nádobí, které se ani nepohne. Každopádně jemně smyslná ochutnávání specialit, které si oba milenci navzájem chystají, patří k nejpůvabnějším okamžikům filmu.

Koření života (No Reservations) drama / komedie / romantický, USA, 2007

Režie: Scott Hicks, scénář: Carol Fuchs, produkce: Kerry Heysen, Sergio Agüero, kamera: Stuart Dryburgh, hudba: Philip Glass

Hrají: Catherine Zeta-Jones, Aaron Eckhart, Abigail Breslin, Patricia Clarkson, Jennifer Wade

Zdroj: www.rozhlas.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz