KOŠICKÝ ZLATÝ POKLAD V NÁRODNÍM MUZEU

zpět

Národní muzeum otevírá zahajovací výstavu v prostorách své nové budovy (dříve Pražské burzy, Federálního shromáždění a Radia Svobodná Evropa) s názvem Košický zlatý poklad. Návštěvníci mají možnost seznámit se s příběhem unikátního nálezu objeveného v roce 1935 při přestavbě budovy tehdejšího Finančního ředitelství na dnešní Hlavní ulici č. 68 v Košicích na Slovensku.

K ukrytí pokladu muselo dojít po roce 1679, ze kterého pocházejí nejmladší mince – uherské dukáty Leopolda I. Budova Finančního ředitelství sloužila ve druhé polovině 17. století jako sídlo Spišské komory a lze tudíž předpokládat, že byl majitel pokladu úzce spjatý s touto institucí.

Poklad patří svým obsahem mezi nejvýznamnější nálezy mincí v rámci celé Evropy a tvoří ho:

ZLATÉ MINCE
Košický zlatý poklad obsahuje 2920 zlatých mincí z nejrůznějších míst tehdejší Evropy – českých zemí, včetně rodových ražeb, Uherska, Sedmihradska, nizozemských provincií, německých států, rakouských zemí, Polska, italských států, Španělska, Švédska, Dánska a Anglie. Bohaté zastoupení jednotlivých typů zlatých mincí a široký geografický záběr dodává pokladu na výjimečnosti.
Za zajímavost košického zlatého pokladu lze označit napodobeninu statéru (výraz označující druh mince, výjimečně i váhovou jednotku) thráckého krále Lysimacha (323 – 281 př. n. l.) pocházející ze 16. století.

MEDAILE
Schránka pokladu obsahovala tři vzácné zlaté medaile. Za světový unikát lze označit jezdeckou medaili Ferdinanda I. z roku 1541. Totožné medaile vyhotovené ve stříbře se sice v Evropě objevují, tato medaile je však zcela výjimečná svým atypickým provedením ve zlatě.

ŘETĚZ
Šperky a mezi nimi i zlaté řetězy hrály již od 16. století významnou úlohu u představitelů nejvyšších společenských vrstev. Renesanční zlatý řetěz o délce 214 cm, hmotnosti 587,14 g a ryzosti 990/1000 nalezený v košickém pokladu je dokladem skutečnosti, že jeho majitel musel být bohatý a vážený člověk. Nenacházejí se však na něm žádné značky, které by ho umožnily konkrétněji identifikovat.

Celý obsah pokladu byl uložen ve zvláštní měděné schránce, jejíž dno a víko tvoří dvě přibližně stejně velké části vytepané z měděného plechu, připomínající bochník chleba.

Výstava tohoto ojedinělého nálezu byla do Národního muzea v Praze přenesena ze Slovenského národného múzea v Bratislavě. Jedná se o výjimečný počin, neboť ještě nikdy předtím nebyl košický zlatý poklad prezentován v rámci společné česko-slovenské výstavy. Tuto skutečnost symbolicky vyjadřuje vystavení pokladu v budově bývalého Federálního shromáždění. Košický zlatý poklad zároveň představuje první výstavu Národního muzea v tomto objektu.

Výstavu jako součást projektu Měsíc české a slovenské kulturní vzájemnosti finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR a je pořádána pod záštitou Jana Fischera, předsedy vlády České republiky a Roberta Fica, předsedy vlády Slovenské republiky.

Výstava potrvá od 16. 9. 2009 do 10. 1. 2010

Zdroj: www.nm.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz