Koupelna v zámeckém stylu?

zpět

Vadí vám, když na starožitném stolku stojí supermoderní televize? Připadá vám to nevkusné? A koupelna v barokním slohu, ale plná soudobých technologií, armatur, baterií a kohoutků s teplou vodou, které tenkrát vůbec neexistovaly? A nakolik se při zařizování koupelny musíte ohlížet na styl zbývajících částí vašeho bytu?

Koupelna má jednu zvláštní výhodu. Protože je uzavřenou místností a protože většinou nebývá průchozí, stává se tedy jakým si světem sám pro sebe. Je izolovaná. Okolní místnosti, jako obývací pokoj, ložnice a nebo kuchyň, bývají na sebe navázány a provedeny v nějakém, např. moderním stylu a třeba s převahou světle hnědé barvy. Ale koupelna může i v takovém bytě zůstat např. zcela tradiční. Koupelna nemusí při volbě svého vlastního stylu jakkoliv zohledňovat styl zbytku bytu, protože ten zůstává tím "vnějším světe", do kterého koupelna vlastně vůbec nezasahuje. Je ted docela dobře možné zařídit si moderní bydlení a koupelnu si pak vytvořit naopak úplně tradiční.

Jako Ludvík XIV?
Nábytek provedený v nějakém historickém stylu, čili nábytek tzv. historizující, např. neobarokní nábytek, má své příznivce a tedy i zákazníky. Existují výrobci, kteří se přímo specializují na vyrábění kopií a tak si dnes může zájemce zařídit ložnici např. ve slavném stylu francouzského krále Ludvíka XIV. A taková ložnice pak může vypadat úplně stejně, jako tenkrát na francouzském dvoře 17.století. Podobně si lze zařídit i pánský kuřácký pokoj a nebo třeba pracovnu, i když spojení barokního nábytku a dnes již nezbytné výbavy pracovny, tedy počítače, může vypadat poněkud násilně. Ale to je jen otázkou vkusu. Stejné je to s koupelnou, která by třeba právě ve zmiňovaném 17.století rozhodně nemohla mít armatury, kohoutky a baterie takové, kterými se dnešní kopie tehdejšího nábytku vybavují. Navíc v 17.století koupelna v dnešním slova smyslu vlastně neexistovala a tak může "barokní" či "renesanční koupelna" vypadat poněkud absurdně. Na druhou stranu je možná zbytečné problematizovat volbu historizujícího nábytku tímto způsobem. Důležité je, aby nábytek i koupelnové vybavení sloužilo a pokud bude dobře sloužit v případě, že bude obrazně řečeno oblečeno do kabátu Ludvíka XIV, pak ať slouží.

Zdroj: www.living.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz