Královny v osidlech politky a vášní

zpět

Hra předního anglického dramatika Roberta Bolta Ať žije královna! je výjimečnou příležitostí pro dvě herečky. V pražském Divadle Pod Palmovkou ji ve vlastní úpravě režíruje Petr Kracik. Inscenace i díky novému svižnému překladu Kateřiny Hilské potvrdila, že rafinovaný a napínavý příběh s dokonale vystavěným dialogem a silnými dramatickými postavami ani po více než čtvrtstoletí od prvního uvedení neztrácí nic na své síle.

Známý osudový střet dvou velkých královen - anglické Alžběty I. a skotské Marie Stuartovny - nabízí možnost konfrontovat velkou politiku s charaktery a tužbami lidí, kteří ji tvoří a bojují o moc nejen v zájmu státu a boha, ale zhusta i svého prospěchu.

Úspěch inscenace do značné míry předurčila výborná volba dvou hlavních představitelek: Zuzana Slavíková v roli Alžběty a Jitka Čvančarová jako Marie svým hrdinkám vtiskly jak velikost královského majestátu, tak lidskost a ženskost, kterou musely - zmítány nelítostnou dobou i vlastními vášněmi - často těžce a tvrdě potlačit. Slavíková navíc racionálnější Alžbětu vybavila ironickým humorem s kapkou hravé škodolibosti - tento rys ztrácí až po smrti Marie, kdy se z oslnivé ženy a vládkyně stává zkostnatělá mocnářka. Marie Jitky Čvančarové zprvu disponuje nejen spanilou hrdostí, ale i vznešeností, která je postupně lámána a otupována jak v boji s nenávistným prostředím, tak v prosazování vlastního štěstí, k čemuž užívá i nevybíravých prostředků. Ke své velikosti se znovu vzepne až tváří v tvář vlastní smrti.

Mužský svět je ve hře výrazně pragmatičtější a temnější (zvýrazňují to i kostýmy Zity Miklošové) a je proporčně přesně odstupňován, aby v každé situaci vytvářel co nejúčinnější prostor pro hlavní hrdinky. Jmenujme alespoň dva jeho nejvýraznější představitele: macchiavelistického tajemníka Cecila s kamennou tváří nezapomenutelně ztělesňuje Miloš Kopečný; Bothwella, nejdrsnějšího mezi hrubými skotskými šlechtici, vybavil Radek Zima přímočarým chlapáctvím, díky kterému k němu Marie může zahořet. Dvě protichůdné postavy z velkého obrazu doby, která je té naší vzdálena jen zdánlivě...

Zdroj: www.rozhlas.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz