Křeslo jako fenomén

zpět

Pohodlné křeslo se stalo významnou součástí všech domácností. Mohutný ušák v obývacím pokoji nebo elegantní kožené křeslo v kanceláři je již tradičním útočištěm pro chvíle odpočinku. Kvalitní křesla jsou vnímána jako synonyma komfortu a relaxace. Proto při výběru křesla rozhoduje dokonalý tvar kopírující siluetu lidské postavy a příjemný potahový materiál.

Parametry pro správné a zdravé sezení
Aby se křeslo nestalo pouhým kusem nábytku, na který se jen práší, mělo by splňovat základní parametry pro správné sezení. Při zdravém sezení by se naše tělo nemělo nikdy naklánět do předklonu a zároveň by kolena neměla klesnout pod úroveň pánve. Proto je důležité zvolit vhodnou výšku a hloubku sedadla. V případě, že je křeslo určeno k formálnímu užití, neměla by hloubka sedáku přesahovat 58 centimetrů, protože hlubší křeslo svádí k uvolněnému posedu. Naopak odpočinkové křesílko může mít větší hloubku. Výška sedací plochy se nejčastěji pohybuje okolo 40 centimetrů. Pokud je však křeslo určeno pro starší osobu může být výška až 48 centimetrů, tak bude usnadněno vstávání.

Materiál potahu
V případě potahového materiálu křesel můžeme volit mezi elegantní kůži nebo mezi různými textiliemi. Kůže je nadčasový materiál, jehož obliba stále narůstá. Jedná se o přírodní potah, který je však více náchylný k mechanickému poškození. Kůži je třeba pravidelně ošetřovat impregnací, aby s postupem času nezačala vysychat a praskat. Kožené křeslo je ozdobou mnoha obývacích pokojů i kanceláří, jedinou jeho nevýhodou je vysoká pořizovací cena. Je však možné křeslo opatřit potahem z umělé kůže, která je cenově dostupnější, snadno se udržuje, ale má nižší životnost. Další variantou jsou textilní čalounění, která nabízejí výběr z široké palety barevných odstínů. Látky mají vysoce variabilní vzory, a tak je možné potah křesla vždy přizpůsobit celkovému barevnému ladění interiéru. Předností textilních potahů je, že jsou často snímatelné, a tak je můžeme snadno udržovat v čistotě.

Nestárnoucí klasika
Již tradiční součástí českých domácností jsou mohutná nebo houpací křesla. Tyto kusy nábytku jsou vnímány jako vzor pohodlí a odpočinku. Takzvaný ušák je oblíben zejména pro svou stabilitu a mohutnou konstrukci, která poskytuje zázemí v jakýchkoliv situacích. Tvar těchto klasických křesel kopíruje lidské tělo, a proto je ideálním místem k relaxaci. Uklidnění po náročném dni poskytne rovněž houpací křeslo, které si získalo popularitu již v dávných dobách. Příjemné houpání může uvolnit například u večerního sledování televize, při četbě knihy nebo při meditaci.

Křeslo k pracovnímu stolu
Pokud trávíme mnoho času za psacím stolem, je vhodné místo klasické židle zvolit pohodlné křeslo. Správné kancelářské křeslo by mělo mít ergonomicky tvarovanou konstrukci a nastavitelnou výšku sedáku, což zaručí zdravé sezení. Výhodou jsou pohodlné opěrky a jedinečný vzduchový vak pro podepření bederní páteře, velikost vaku je možné pomocí jednoduché pumpičky přizpůsobovat dle potřeby. Kancelářské křeslo by rovněž mělo mít pětiramenný podvozek pro usnadnění pohybu a lepší stabilitu. Při koupi křesla k pracovnímu stolu, je třeba zjistit, na kolik hodin nepřetržitého sezení je určené. Tento faktor hraje významnou roli při výběru správného výrobku.

Krásný solitér
Křeslo nemusí být pouze místem odpočinku, ale může se stát i jedinečným designovým doplňkem, který ozvláštní moderní interiér. Světoví návrháři s oblibou uvádějí na trh originální křesla s netradičními tvary. Současné trendy podporují jednoduché a elegantní linie, které vyniknou v prostorném bytě. Stále populárnější jsou chaise longue, které jsou nejen velmi pohodlné, ale mají rovněž velmi reprezentativní vzhled. Tento zajímavý kus nábytku svým tvarem připomíná pohovku, majitelům tak umožňuje příjemé sezení i relaxaci v pololeže. I designová křesla by měla dodržovat pravidla ergonomie a podporovat správné sezení. Nesmíme zapomínat ani na správnou výšku opěrek, které zejména u moderních křesel bývají příliš nízké.

Netradiční řešení
Nejen do dětských pokojů se hodí sedací vaky nebo závěsná křesla, která kromě relaxace poskytují také zábavu. Závěsná křesla si oblíbily zejména děti, které je využívají jako houpačku i jako místo ke sladkému snění. Sedací vaky jsou zase vhodné díky svým pozitivním zdravotním účinkům. Takzvaný fatboy je naplněn polystyrénovými kuličkami a při sezení se dokonale přizpůsobí tvaru těla a zmírňuje tlak na páteř, proto jsou tyto vaky doporučovány jako ideální odpočinek při únavě páteře a svalů. Potah sedacího vaku by měl být velice pevný, aby nedošlo k jeho protržení. Výhodou je dvojitý uzávěr, který umožňuje sypký polystyren jednoduše odebírat nebo doplňovat, a přizpůsobovat tak pytel potřebám uživatele. Sedací vaky se mohou stát útočištěm i pro zvířecího miláčka. Dalším netradičním řešením k pohodlnému sezení se mohou stát papasany, tedy kruhová ratanová křesla s měkkým sedákem. Přírodní materiál a příjemný tvar papasanu zkrášlí prostor zimní zahrady nebo odpočinkový koutek obývacího pokoje.


Zdroj: www.nabytek-forliving.czvyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz