Květiny ve váze, řezané květiny...

zpět

Řezané květiny náleží k tradiční formě dárku. Obdarovaného potěší, přijme jejich vroucí sdělení. Aby ve váze vydržely co nejdéle, vyzkoušíme několik triků.

Některé jsou doporučovány seriózně i odborníky, některé patří k babským radám, ale co naplat, fungují.

Kupované květiny již moc neovlivníme, jejich cesta ke spotřebiteli je sice maximálně šetrná, ale přesto se podepisuje na minimální trvanlivosti. Ta je typická především pro růže. Koupíte si krásné poupě a již večer smutně věší hlavičku. Tento asi neřešitelný problém lze oslabit jednoduše - růže zavěste květem dolů a usušte. V podobě suché vazby vás potěší mnohem déle. Z koupených vydrží poměrně dlouho chryzantémy, kaly, toulitky, frézie, karafiáty, hlavně drobnokvěté, gerbery a pochopitelně orchideje. Po příchodu domů obnovte ostrým čistým nožem šikmý řez a vložte do vázy s malým množstvím vody. Pokud ozdobná zeleň, jež esteticky doplňuje vazby, je olistěná až dolů, listy odstraňte. Právě jejich zahnívání přispívá k brzkému odchodu celé květiny. Z tohoto důvodu je lepší vodu vyměňovat než pouze dolévat, jak se někdy doporučuje. I přídavky soli, cukru nebo acylpyrinu jsou nadbytečné, ale běžně používané.

A co dál?
Pokud mám zahrada neustále kvete, neodoláme si kousek této krásy přinést i domů. Květiny řežeme (nestříháme) brzy ráno a vybíráme vybarvená poupata. Zelená většinou nerozkvetou, rozvité květy zase dlouho nevydrží. Květům s dřevitými stonky ( např. růže, šeřík) pomůžeme k lepšímu přijímání vody mírným rozdrcením. Vázu vybírejte raději neprůhlednou (keramika, porcelán, nerez). Sklo působí velice půvabně, ale dovoluje rychlý růst zelené řasy. Jarní cibuloviny, kosatce, narcisy nebo tulipány, prospívají více ve studené vodě, ostatní se spokojí i s vodou odraženou. Vázu s řezanými květinami nestavte na teplé místo a chraňte ji před přímým slunečním světlem. Je-li možnost, na noc přeneste květiny do chladné místnosti. Pokud váza dělá společnost plné míse ovoce, zvláště jablek, květy rychle zvadnou. Dobré je také sledovat, jaké květiny budou spolu sdílet jednu vázu. Konvalinky zahubí všechny, narcisy se nesnášejí s tulipány.

Pokud se chcete těšit z řezaných květin obzvlášť dlouho, zkuste luční. Takovým přeborníkem ve váze je například obyčejná kopretina.

Zdroj: www.living.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz