Labužnická Valentýnka

zpět

Už kuchyním našich prababiček vévodily dečky s vyšitým nápisem Láska prochází žaludkem. Tomu, zda-li to tak je či není, bychom mohli věnovat samostatnou kapitolu, pravdou však zůstává, že chutným papáním nemůžete zkazit nic, spíše naopak. A zvláště tedy na den svatého Valentýna.

14. únor je po světě znám jako den zamilovaných, jejichž patronem je sv.Valentýn. Tato tradice si po roce 1989 našla své příznivce i u nás a velmi rychle zde zdomácněla. Zahlceni reklamními kampaněmi vybízejícími k nákupu všemožných valentýnských dárečků, se ovšem málokde dozvíme, že se oslava sv.Valentýna zakládá na skutečné historické události.

Legenda, spadající do doby vlády římského císaře Claudia II. ve 3.století našeho letopočtu má dvojí výklad - křesťanský a pohanský.
Podle křesťanské byl Svatý Valentýn římským knězem, který i přes císařův zákaz zásnub a svateb v celém Římě, oddával dál zamilované páry, za což byl uvězněn a popraven 14. února roku 296. Před smrtí stihl ještě napsat jisté ženě milostný dopis, a tak vzniklo první valentýnské přání.
Pohanská legenda vypodobňuje Valentýna jako velmi ctnostného, počestného a moudrého člověka, který žil na příkaz císaře pod dohledem městského prefekta Astoria v jeho domě. Valentýn si zamiloval prefektovu krásnou, ale nevidomou dceru a když jej Astorius žádal, aby se modlil za její zrak, učinil tak rád. Zázrak se stal a dívka se uzdravila. O zázračném uzdravení si povídal celý Řím. Pohané však odmítli v zázrak uvěřit a vtrhli do domu prefekta, Valentýna odvedli a za městem mu oddělili mečem hlavu od těla. Navzdory trpkému osudu se stal sv.Valentýn patronem věrných a čisté, oddané lásky.

Kromě toho, že je 14. únor dnem růží, navoněných přáníček a čokoládových srdíček, je také jedním z nejrušnějších dnů v restauracích. My vám ale poradíme něco mnohem více romantického, než je večeře v restauraci. Tedy osobně připravené Valentýnské menu. Ať už se v kuchyni cítíte jako doma a nebo se jí raději obloukem vyhýbáte, vězte, že ničím nedojmete objekt svého zájmu více, než vlastnoručně a láskyplně přichystanou dobrůtkou.

Sestavili jsme pro vás hned tři varianty Valentýnského menu: první pro kuchařské nováčky, druhou pro základů znalé milovníky sladkého a poslední pro náročné gurmány. Všechny jsou však labužnicky lahodné, rychlé na přípravu a váš protějšek zaručeně okouzlí.


1. Nenáročné Valentýnské menu
Nebojte se přípravy, ostatně jste na tom velmi dobře. Nevaříte moc často, vlastně vůbec a nyní připravíte svému miláčkovi celé Valentýnské menu. Objekt vašeho zájmu bude tak překvapen a potěšen, že vás pochvala (a jistě ne jedna) nemůže minout. A toto rychlé a nenáročné menu zajistí, že vše půjde hladce.

- S předkrmem Malé krevetové misky jistě překvapíte.
- Druhý chod, Zamilované kuře, je i přes nekrátký výčet ingrediencí jednoduché a na přípravu překvapivě rychlé.
- Dezert Suflé z mučenky  má sice vznešený název, je však vskutku velmi rychlý, velmi jednoduchý a velmi chutný!


2. Sladké Valentýnské menu
Pro ty, kteří se řadí mezi milovníky sladkostí tu máme menu, které vaše mlsné choutky určitě nezklame.

- Láskyplné čokoládové fondue s jahodami je prostě neodolatelné.
- Sladké chutě výborně završí Valentýnské koláčky


3. Gurmánské Valentýnské menu
Tady sázíme taktéž na sladké, ale v kombinaci, která vás dozajista nenechá chladnými.

- Překrmem, výborně se hodícím pro tuto příležitost jest Rozverný losos.
- Hlavní chod - Steak s čoko-chilli fondue.
- A na závěr Valentýnský ovocný salát.

Zdroj: www.foodlife.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz