Léčivé účinky zázvoru

zpět

Zázvorovník lékařský se vyskytuje v Indii, Japonsku, Střední Americe, Číně a na Cejlonu. Je to tropická vytrvalá rostlina, která dorůstá do výšky asi 90 centimetrů. Daří se jí především v mokrých horských oblastech. Vypadá podobně jako u nás rákosí. Květy má žlutí, svoji strukturou jsou podobné orchidejím. Tato trvalka je blízce příbuzná s kardamomem a kukurmou. Z rostliny se používá kořen.

Historie zázvoru pochází z Indie. Je označován jako nejlepší lék a zároveň koření od antiky přes středověk. Zázvorovník je asi první koření, které bylo dovezeno z Asie do Evropy. Od starověké Indie a Číny až po Řecko a Řím bylo toto koření uctívané pro své kulinářské a léčivé schopnosti. Jako koření dodává pokrmům citrónovou, palčivou příchuť. V kuchyni se používá k přípravě masa, ale i sladkého pečiva. Staří Řekové si tohoto koření cenili natolik, že ho míchali do chleba a objevili tím první zázvorový chlebíček. Zázvor bychom nikdy neměli užívat na lačný žaludek, protože může mírně podráždit.

Zázvor je hlavně proslulý pro uklidňující účinky na podrážděný žaludek. Účinkuje při nejrůznějších zažívacích potížích, od nadýmání po těžké nevolnosti a zvracení. Dále se hojně používá ke zmírnění potíží při prochladnutí a artritických bolestech.

Jak zázvor působí?
Zázvorovník lékařský zvyšuje tvorbu šťáv v trávicím traktu a neutralizuje kyseliny. Zázvor dokonale potlačuje i nevolnosti vedoucí ke zvracení. Doporučuje se žvýkat kousek sušeného kořene při nevolnostech v prvních týdnech těhotenství nebo při cestě autem či lodí. Výzkumy také potvrdily výborné účinky zázvoru při stavech nevolností po chemoterapiích či operacích z důvodů podávaní většího množství anestetik.

Zázvor má navíc také analgetické a protizánětlivé účinky, které pomáhají snížit bolesti při zánětech kloubů či svalových křečích. Tuto rostlinu je nutné užívat pravidelně po dobu dvou až tří měsíců nejlépe ve formě čaje. Připravíme si ho tak, že přelijeme 1 čajovou lžičku čerstvého nastrouhaného kořene 3 dcl vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pak scedíme, nalijeme do termosky a popíjíme 3 x denně 1 dcl.

Protizánětlivé vlastnosti zázvoru pomáhají také zmírňovat křeče průdušek při nachlazení a chřipce. Při laryngitidě účinně pomáhá vyplachování hrdla výše uvedeným čajem. Alternativní medicína doporučuje ke zmírnění respiračních onemocnění užívání 2 x denně 1 čajové lžičky čerstvé šťávy z tohoto kořene smíchané s jednou lžící medu.

V aromaterapii se používá zázvorový éterický olej k masážím bolavých a ztuhlých a svalů. Masážní olej si připravíme tak, že smícháme 2 polévkové lžíce panenského rostlinného oleje s 3 kapkami 100% přírodního éterického oleje se zázvoru, protřepeme a můžeme aplikovat.
Tento olej můžeme také použít při kašli na masáž prsou. Do aromalampy dáváme tento olej ke zmírnění příznaků respiračních onemocnění. Aplikujeme tímto způsobem: Aromalampu pečlivě umyjeme, do misky nalijeme dvě polévkové lžíce vody a přidáme 3 kapky zázvorové silice, zapálíme čajovou svíčku a necháme provonět místnost.

Zázvor můžeme používat v čerstvé či sušené podobě. V lékárnách, bylinkářstvích nebo prodejnách se zdravou výživou ho můžeme sehnat i ve formě tinktury, sirupů či tobolek. Vždycky si ale pečlivě přečtěte složení, aby přípravek neobsahoval více chemie než samotného výtažku!

Zázvor je velmi bezpečným přírodním prostředkem.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz