Libeček (Levisticum officinale)

zpět

Libeček je docela vzrostlá bylina, někdy až 2 metry vysoká a 1 metr široká. Krásně voní a hezky vypadá. Tato vytrvalá bylina V létě přináší velké ploché okolíky drobných žlutozelených kvítků, pak uzrávají semena hnědé barvy. Hluboce dělené zubaté listy voní po rozemletí jako celer. Staré listy jsou však tuhé a nahořklé. Jestliže chceme mít neustále mladé a křehké listy, musíme rostlinu pravidelně zastřihovat. Podpoříme tím růst nových listů.

Libeček má rád slunné stanoviště nebo polostín. Daří se mu dobře v úrodných, výživných a vlhkých půdách. Libeček dobře roste i ve velkých nádobách naplněných kvalitním zahradnickým substrátem. Rozmnožuje se na podzim kořenovými řízky nebo semeny na jaře či koncem léta při 18 st. Celsia pod sklem. Vzcházejí 6 - 10 dní. Na začátku léta, kdy již nejsou nízké noční teploty (pod 10 st. Celsia), můžeme semena vysévat přímo na předem připravený záhon. Dospělé rostliny můžeme množit i dělením na jaře či podzim a vysazovat do připravené půdy na vzdálenost asi 50 cm.

Libeček pochází ze Středomoří. V 16. století se používal jako účinné afrodiziakum. Staří Řekové jej používali na podporu trávení. Ve středověku sloužil jako lapač pachů a poutníci si s ním vykládali boty. Libeček je oblíbený hlavně ve Francii a Německu, považují ho tam za koření pro labužníky, a to hlavně při různých úpravách masa, kde je pro ně nenahraditelný. U nás už si pomalu získává také svoji zaslouženou popularitu. Mladé lístečky jsou výborné do polévek, salátů a všude tam, kde se používá celerová a petrželková nať. Kousek lístku na chlebu s máslem ho příjemně dochutí.

Drogou jsou semena, kořen a listy. Semena vyluhovaná v lihu či ovocné pálence s trochou medu jsou vyhlášeným žaludečním likérem. Drcená semena se přidávají do chleba, rýže a salátů. Nálev připravený ze semen usměrňuje hospodaření s tělními tekutinami. Připravíme si ho tak, že jednu apůl polévkové lžíce drcených semen přelijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Pak scedíme, náůlev pijeme během celého dne po doušcích. Tato kúra by neměla být delší než 1 měsíc. Nejúčinnější je však kořen, který se vykopává brzy z jara a na podzim, když jsou listy již suché. Hned za čerstva se musí nakrájet a usušit. Kořen libečku se používá i jako kořenová zelenina, musí se však oloupat vrchní část. Listy libečku se suší nebo mrazí a používají v kuchyni.

Libeček má velký obsah vitaminů a minerálů a je močopudný. Dobře čistí krev a odvádí toxiny z celého organismu, posiluje srdce, zlepšuje krevní oběh, pomáhá při revmatismu a dně. Rozpouští močové a žlučové kameny, celkově posiluje organismus hlavně u starých lidí. Působí na svalovou a nervovou soustavu a je dobré afrodiziakum pro obě pohlaví. V ženské pohlavní oblasti pomáhá při silné a nepravidelné menstruaci, nesmí se však používat v těhotenství a při kojení (může snížit laktaci).

Zevně můžeme libeček používat jako přísadu do bylinkových koupelí. Rozemletý kořen smíchaný s panenských olivovým, lněným, mandlovým či sezamovým olejem na kaši je dobré přikládat jako obklad při kožních onemocněních a plísních. Rozkousaný list odstraňuje zápach z úst.

Čajová směs na zvýšení koncentrace a vitality:
1 díl kořene libečku, 1 díl natě z rozmarýnu, 1 díl natě z yzopu

Jednu a půl polévkové lžíce přelijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Potom přecedíme a pijeme několikrát denně po doušcích. Můžeme jemně dosladit medem či ječným sladem. Tato kúra by měla trvat 1 měsíc.

Libeček se nemá konzumovat ve vyšších dávkách dlouhodobě, protože jeho silice mohou podráždit ledviny. A není vhodný při nemocech ledvin a během těhotenství a kojení.

Autor: Simona Grygárková, Dis.
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz