Lidí s cukrovkou v posledních letech přibývá

zpět

Nemocní cukrovkou nemají nijak jednoduchý život. Jejich komplikace jim ale může značně zredukovat lázeňská léčba. A ve spojení s pohybem je pak pobyt v takovém lázeňském zařízení pro diabetiky skutečným balzámem. Zvláště, pokud léčbu hradí zdravotní pojišťovna.

"Léčba cukrovky je jako komplexní lázeňská péče hrazena zdravotní pojišťovnou. Nebo může být hrazena pojišťovnou jako příspěvková lázeňská péče. V tom případě hradí pojišťovna pouze léčbu," vysvětluje MUDr. Veronika Dohnalová z Lázní Teplice nad Bečvou, kde se diabetikům věnují, a kde rozšířili lázeňskou léčbu o nemoci z poruchy výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí.

"Diabetes mellitus tedy cukrovka, je metabolické onemocnění spojené s vyšší hladinou krevního cukru," představuje toto onemocnění doktorka Dohnalová. "V České republice se počet obyvatel s cukrovkou blíží osmi stům tisícům a – bohužel - jejich počet rok od roku roste."

V rámci takzvaného metabolického syndromu je cukrovka také často spojena se současným výskytem hypertenze, obezity a vysokým podílem tuků v krvi. A co je příčinou?

"Ke vzniku onemocnění výraznou měrou přispívá náš životní styl. Při dlouhodobém působení vysoké hladiny krevního cukru na tkáně dochází totiž k nevratným změnám v organismu, které jsou příčinou poruch zraku, poruch funkce ledvin, ischemické choroby srdeční, ischemické choroby dolních končetin nebo cévní mozkové příhody," varuje Veronika Dohnalová.

A jak tedy cukrovce předcházet? Především nevynechat pravidelný pohyb a dát si záležet i na správném složení stravy. Je to způsob jak výrazně snížit riziko vzniku cukrovky, ale také nezbytná součást léčby již cukrovky diagnostikované.

Lékaři doporučují i balneoterapii, která zahrnuje uhličité koupele, Hauffého ruční lázeň nebo vířivou nožní či střídavou nožní lázeň ve vodě o různých teplotách. Tyto lázně jsou důležité především na zlepšení funkce cévního systému, zlepšení prokrvení končetin a pokles krevního tlaku.

"Prospěšné jsou sportovní aktivity, jako je klasické cvičení v tělocvičně, plavání, jízda na kole i rotopedu, chůze v terénu, ideálně tzv. severská chůze s holemi, která zvyšuje energetický výdej o 20-40%. Cílem všech těchto aktivit je především redukce váhy, zvláště redukce tukové tkáně v oblasti břicha, která je riziková pro kardiovaskulární choroby. Důležitý je i nárůst svalové hmoty, díky níž je krevní cukr lépe metabolizován," vysvětluje doktorka Dohnalová.

Autor: Dr. Jaromír Pohan
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz