Magnólie, už zase sněží!?

zpět

Ne tak docela. Začínají ale opadávat bělostné či narůžovělé okvětní plátky magnólií a zem pod stromy se pokrývá souvislou bílou peřinou

Magnólie náleží mezi velice zajímavé keře. Patří k nejstarším krytosemenným rostlinám, jejich předci vykvétali již v druhohorách. Dodnes zůstalo asi 75 druhů. Možná ještě nevíte, o jakém keři je řeč. Pomohl by český název šácholan? Kdysi ho tak pokřtil obrozenecký přírodovědec Presl. Vycházel při tom z tvaru souplodí, jež připomíná šišku, staročesky šách.

V mnohých českých zahradách uvidíte na holých větvích rozkvétat masité, velice dekorativní květy se značným počtem okvětních plátků. Až později vyraší velké, kožovité, nedělené, celokrajné, vejčité listy. Ozdobou je i dužnaté, obvykle výrazně zbarvené souplodí válcovitě šiškovitého tvaru. Stále zelené magnólie rostou v teplejším Středomoří.

Chytrá horákyně - ani sucho, ani mokro
Umístění magnólií na zahradě dobře zvažte. Vynikne pouze jako solitéra na trávníku s tmavší kulisou, třeba jehličnanů. Místo volte chráněné před větrem a mrazem, dobře osluněné, jinak dřevo špatně vyzrává. Na podzim vykopeme jámu, obohatíme kompostem a rašelinou a nejlépe v březnu a dubnu (rostliny s balem nebo v kontejneru celoročně, ale jarní a podzimní doba je vhodnější), kdy je rostlina mírně narašená, ji zasadíme. Magnólie si potrpí na mírně kyselou, výživnou, kyprou a propustnou půdu. Nesnáší vysychavé, vápenité, ale ani přemokřené půdy. Okopáváme s citem, protože keře mělce koření. Mulčování zajistí stálou vlhkost. Rostliny nezmlazujeme ani neprořezáváme, obtížně obrážejí.

Keřík i strom
Nově vyšlechtěné rostliny jsou odolnější, ale jejich určování je obtížné. V zásadě se vyskytují tři skupiny:

1.Menší rozložité, pomalu rostoucí keře se středními bohatými květy. Listy raší později.

2.Vzrůstné keře až stromy s velkými květy, které se rozvíjejí těsně nebo současně s rašením listů. Nejčastěji pěstovaná magnólie, občas ji namrzají květy, které pak hnědnou

3.Mohutné stromy s velkými listy rozkvétají později, v červnu. Dekorativní jsou červené nebo růžové plody. V Praze byl vysazen takový strom již roku 1844 v Královské oboře.

Zdroj: www.living.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz