Malování, barvy stěn, několik tipů a rad

zpět

Vymalování obytného interiéru je dnes už díky kvalitním barvám a technologiím poměrně snadná věc. Ráno je možné začít a už večer lze strávit v uklizeném bytě s nově barevnými stěnami. Relativním problémem ale zůstává volba barev. Právě ony se významně podílejí na atmosféře interiéru. A jak s nimi zacházet? Jak zvládnout malování, barvy stěn a sladit s nimi nábytek? Máme pro vás několik tipů a rad.

S barvami v interiéru se to má stejně, jako s oblečením. I šaty si vybíráme podle toho, zdali se nám líbí, což znamená, že k sobě skládáme jednotlivé díly, tedy kalhoty a košile, svetry, saka nebo kabáty. Tohle srovnání s garderobou má ale jeden háček: šaty stojí několik tisíc korun a můžeme se ji převléknout, zatímco interiér a jeho stěny si budeme jen těžko měnit sedmkrát týdně (byť by to bylo možná příjemné a dnes vlastně technicky realizovatelné). Právě proto je barvám stěn dobré věnovat větší péči, než výběru kalhot nebo košile. Navíc, vymalovat byt je také poměrně dražší, než si koupit nový svetr.

Co dříve? Nábytek nebo barvy stěn?

Na tuhle otázku, byt zní velmi prostě, není možné stejně tak jednoduše odpovědět. Vybírat je možné barvy podle barev a stylu nábytku, stejně jako to jde opačně. Lze ale doporučit jeden z nejjednodušších a ověřených způsobů, který je opravdu jen jedním z mnoha, ovšem funguje:

1.zvolte barvu stěn bez ohledu na budoucí vybavení místnosti.

2.barvu volte takovou, aby se vám místnost líbila už jen díky této barvě, tedy abyste se v místnosti cítili dobře i když je zcela prázdná.

3.teprve pak si vyberte nábytek (zatím jen druh - sem sedačku, sem křeslo, pak stůl, ale zatím ne konkrétní barvy, ani materiály) a zkuste neporušit onen příjemný pocit, který jste z prázdné místnosti měli, což jinými slovy znamená, že méně nábytku je někdy více a že jeden ze spolehlivých způsobů, jak místnost "zničit" a udělat neobyvatelnou, je "zaplácat" ji nábytkem.

4.vezměte si kousek kartonu, sololitové desky, papíru atd. a naneste na něj barvu stěny a takový vzorek si pak vezměte sebou na nákup nábytku. Přikládáním vzorku k potahům a povrchovým úpravám jasně uvidíte, zdali k sobě vaše barva stěn a barva nábytku ladí jaký vytváří efekt. Nemusíte se tedy zabývat teorií barev, komplementárními a sousedními barvami. Stačí se řídit podle citu. I tak ale stojí za to dodržovat několik základních pravidel:

a/ máte-li stěny výrazné, syté nebo pastelové, např. červené, tmavě modré, pomerančově oranžové, ostře žluté, atd. pak je lepší volit méně expresivní barvy nábytku. Rudé stěny, brčálově zelený gauč a modré koberce budou spíše než domov připomínat cirkus.

b/ opačně to platí také, standardní, tedy světelné, ne-syté barvy (bílá, světlé krémy), snesou více výraznou barevnost nábytku, ale stejně tak vybízejí ke střídmosti.

TIP: hezkého efektu lze dosáhnout použitím jen jednoho barevného rodu, tedy např. vše ladit do barvy bílé kávy a používat její tmavé, nejtmavší a nebo světlé a jiné odstíny (vždy ale jen odstíny kávy). V takto vyřešeném interiéru se pak velmi hezky vyjímá jeden výrazně barevný prvek - obraz na stěně, socha, solitérní kus nábytku atp.

Zdroj: www.living.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz