MASÁŽE ZE ZEMĚ ÚSMĚVŮ

zpět

Thajská masáž patří mezi nejstarší léčebné metody na světě. První zmínky o ní jsou již v buddhistických textech z 2. století před naším letopočtem. Počátky však nespadají do Thajska, ale do Indie. Jde tedy o thajskou podobu metod používaných v různých zemích Asie. Spolu s buddhismem se pak tato masáž rozšířila do jihovýchodní Asie. V důsledku prolínání kultur byla ovlivněna jógou, tradiční čínskou medicínou, akupunkturou i indickým léčebným uměním Ájurvédou. Jejím prvním učitelem prý byl staroindický lékař Shi vago Kumar Baj ze severní Indie, který působil jako lékař buddhistických mnichů a byl přítelem Budhy. Jeho praxe zahrnovala i dietní předpisy a znalosti o léčebném využití bylin a minerálů. "Doktor Dživago" je pro thajské maséry jejich "khru", hlavní učitel. Jeho sošky jsou i na thajských klinikách a místní maséři ho krátkou meditací prosí o pomoc, aby jejich masáže byly co nejprospěšnější.

Prastaré masérské postupy
V Thajsku se s masážemi, stejně jako s chrámy a domky pro božstva a duchy, spolu s orchidejemi, slony a vonnými tyčinkami setkáváme všude, stejně jako s thajskou zdvořilostí, úsměvy a duševní pohodou. Thajská masáž patří neodlučně ke zdejšímu životnímu stylu. Je to dva a půl tisíc let staré léčitelské umění, které bylo původně provozováno pouze v thajských chrámech. Masáž byla totiž součástí znalostí každého buddhistického mnicha. To, že dnes jsou dostupné nejen na klinikách, ale prakticky i ve všech městech, lze charakterizovat i jako ústup od tradice.
Pojetí thajské masáže je značně odlišné od pojetí nám běžně známých evropských masáží, kdy se hnětou a masírují svaly. Tělesná stránka thajských masáží se prolíná s jejich duchovním rozměrem.Jsou založeny na nauce o neviditelných, pomyslných energetických drahách v lidském těle, tak zvaných čakrách, kterých je několik tisíc, ale thajská masáž jich využívá jen deset, deset senů, na nichž leží důležité akupresurní body člověka, které postačují k léčbě celého těla. V anatomických slovnících je těžko najdeme, ale asijští maséři při tradičních masážích pracují, co paměť sahá, podle prastarých postupů, které se předávají z generace na generaci. Na těchto energetických drahách, které jsou obdobou u nás známějších meridiánů, jsou důležité tlakové body, jejichž stlačováním masér zbavuje člověka svalového napětí a bolesti. Jedná se o ovlivňování toků životní energie, udržují se tak harmonické toky energie mezi tělem a okolím.

Harmonie duše a těla
Základem thajského lékařského učení je tedy představa energetických drah probíhajících celým tělem. Zmíněný indický původ a vliv tohoto učení je zřejmý a stojí na filozofii jógy. V ní je životní energie, označovaná jako Prána, přijímána společně s jídlem a vdechovaným vzduchem. Thajská masáž zvyšuje pohyblivost těla, cirkulaci krve a lymfy, odstraňuje bolest a ztuhlost kloubů, posiluje nervový systém a odstraňuje energetické blokády v těle. Při masáži se uvolňují toxiny z kloubů, svalů i tkání a zvyšuje se vylučování odpadů z těla. Podporuje činnost vnitřních orgánů a duševní relaxaci. Tak dochází k rovnováze energetického systému, člověk se uvolňuje a nabývá energii. Masáž je vysoce relaxační a dochází k harmonizaci těla a duše. S rostoucí oblibou těchto masáží roste i počet kurzů thajských masáží. Tradiční thajská masáž se vyučuje v různých typech škol, kterých je hodně a mají i různou úroveň. Nejznámější a nejváženější je škola chrámu Wat Pho v Bangkoku, která je určena převážně pro thajské profesionály a kde se vyučuje jihothajský styl. Kdysi byla totiž thajská masáž součástí znalostí každého buddhistického mnicha. Pro cizince existují různé mezinárodní školy, v nichž se vyučuje severothajský styl. Existují i různé soukromé školy a thajskou vládou pořádané kurzy pouze pro Thajce. Do thajských škol nastupují dívky, které mají již z domova praktickou průpravu. Dívky, které už třeba od třinácti let každý den masírovaly tatínka, když se vrátil domů unavený, protože i v rodinách se toto umění předává z generace na generaci. Stanovená jednotná sestava neexistuje a v různých školách, ale i v masážních zařízeních se liší, nicméně základní principy jsou společné. Bohužel stejně jako buddhismem živí se i thajskými masážemi řada šarlatánů, nicméně poctivých profesionálů je převaha. Je třeba i zmínit, že tradiční masáž v Thajsku nemá nic společného s erotickou masáží.

Tříhodinová slast
Tradiční thajská masáž je prováděna na zemi na podložce, v leže nebo v sedě. Masér i masírovaný jsou zcela oblečeni ve volné halené a kalhotách z přírodních materiálů, původně z hedvábí. Části těla, které se právě nemasírují, se přikrývají ručníky, aby zůstaly v teple. Na rozdíl od evropské trvá thajská masáž obvykle tři hodiny, přičemž dvě hodiny se pokládají za nejkratší dobu, která je potřebná k uplatnění celé škály masážní techniky na všech pomyslných čarách a bodech těla a zároveň i za nezbytnou dobu, aby došlo k žádoucímu zklidnění mysli maséra i masírovaného. Masér nejprve jemnými masážemi tělo masírovaného zklidní a bezbolestně uvolní, a teprve potom přejde k náročnějším protahovacím cvikům.
Jde o určitou obdobu strečinku a využívání prvků jógy. Po skončení masáže je vhodná krátká relaxace, aby masáž "dozněla". Ke zkrácení doby masáží dnes vedou zejména finanční důvody a spěch, ve kterém naše civilizace žije. Thajská masáž je starobylé umění i moderní rekondice, esoterická východní meditace i účinný způsob relaxace. Kromě tradiční thajské masáže jsou v Thajsku poskytovány i další druhy masáží. Jde například o olejové a aromatické masáže celého těla od konečků prstů na nohou až po kořínky vlasů, terapeutické masáže, zaměřené zejména na odstranění bolestí zad, akupresurní masáže reflexních bodů na chodidlech, které vycházejí z nauky, že reflexní body na chodidlech jsou energetickými drahami spojeny se všemi tělesnými orgány, masáže obličeje a hlavy, ale i o masáže napomáhající zeštíhlení a zpevňování svalstva. Tyto masáže se někdy ještě kombinují se saunami a bylinnými lázněmi. To vše se přeneslo i do thajských masáží, které jsou poskytovány na našem území. I my tedy můžeme využívat tisíciletími prověřené metody.

Navštivte nás na: www.tawan.cz

Časté dotazy o thajských masážích:

S jakými zdravotními problémy nemůžu absolvovat thajskou masáž?
Thajskou masáž není vhodné absolvovat při onemocnění rakovinou. Masáž aktivuje jednotlivé orgány v těle a mohla by urychlit šíření nemoci. Z podobných důvodů není dobré absolvovat thajskou masáž také při vysoké horečce. Dalším případem je onemocnění nakažlivou kožní chorobou. Vysoký krevní tlak by mohl být ve výjimečných případech také nebezpečný, jelikož Thajská masáž urychluje cirkulaci krve.

Kdy není doporučeno absolvovat thajskou masáž?
Thajskou masáž bychom nedoporučili krátce po uzdravených zlomeninách, umělých kloubech nebo při dětské obrně. Thajská masáž také není vhodná při zánětu šlach a nemoci kostí, kdy je nutný klid pro uzdravení, který bychom ošetřením narušili. Při některých zdravotních problémech není thajská masáž doporučena, ale je stále možné ji absolvovat pokud se ošetření a technika přizpůsobí stavu masírovaného. Mezi tyto případy můžeme počítat čerstvé rány nebo popáleniny. Pokud trpíte alergiemi je vhodné se informovat na složení a původ oleje. V kvalitních centrech by měl být vždy stoprocentně přírodní, například citron, jasmín, máta, čokoláda atd. Při srdečních onemocněních doporučujeme zdravotní stav před masáží prodiskutovat s vlastním doktorem.

Jaké zdravotní problémy může léčit thajská masáž a kdy je vhodné zajít?
Pokud máte zablokovaná záda od častého sezení, zablokovaný krk, který si přeležíte, namožená ramena, lopatky, naražený kotník. Bolest hlavy je jedním z častých důvodů proč klienti navštěvují thajská masážní centra. Thajská masáž pomáhá unaveným chodidlům, bolavým kloubům, uvolňuje natažené svaly, posiluje nervový systém, napomáhá správnému oběhu krve. Zejména je pak vhodná jako prevence před všemi těmito zdravotními problémy. Je také přírodní alternativou k mnoha lékům, které často vyvolávají postranní efekty.

Jaký je doporučený režim po absolvování thajské masáže?
Po thajské masáži je ideální alespoň na krátkou chvíli horká koupel. Vaše šlachy, klouby i svaly jsou uvolněné a tím přístupnější léčivému teplu. Stejně tak působí koupel na Vaši pokožku kterou zvláčňuje, zbavuje odumřelé tkáně a tím ji regeneruje. Nejdůležitější je však pít hodně teplé vody nebo čaje. Mnoho lidí nedodržuje pitný režim během dne a působením thajské masáže se toxiny v těle množí, neváhejte proto požádat o další šálek čaje, který pomůže Vaší detoxifikaci. Relaxujte a nechte thajskou masáž alespoň 15 minut doznít.

Jsou thajské masáže limitované věkem?
Thajské masáže jsou vhodné pro každého bez omezení. Masérky vždy přihlédnou ke zdravotní kondici každého klienta a masáž přizpůsobí. Obecně se dá říci, že pro malé děti a starší seniory jsou vhodnější relaxační aromatické olejové masáže.

Můžu jít na masáž, když se necítím dobře?
Thajské masáže jsou v případech nevolnosti a nachlazení spíše nevhodné, pokud žena menstruuje, masáž nedoporučujeme. Pokud se někdo "necítí dobře" je nutné znát příčinu takového stavu, pokud se jedná o psychický stav můžeme očekávat zlepšení, protože všechny thajské masáže působí velmi pozitivně na mysl, dojde ke zklidnění a regeneraci smyslů.

Prosím řekněte mi více o pitném a stravovacím režimu před, během a po masáží.
Pitný režim je nutné dodržovat během celého dne a tak vždy neváhejte požádat o sklenici vody nebo šálek teplého čaje. Po thajské masáži je dodržování pitného režimu ještě důležitější, jelikož potřebujete odplavit nahromaděné toxiny a škodlivé látky uvolněné během masáže pryč z těla. Jídlo před masáží není překážkou, ale pokud jste právě po hlavním jídle nechte jej alespoň půl hodiny slehnout.

Má tradiční thajská masáž bolet nebo to není správně?
Tradiční thajská masáž může být někdy bolestivá. Pokud jste nikdy před tím nebyli na masáží nebo jdete po dlouhé době znovu, bude Vaše tělo pravděpodobně ztuhlé, a protažení tak může bolet. Dalším důvodem bolesti může být pokud thajská masérka narazí na nějaký problém, který se masáží pokusí odstranit. Zkráceně tedy bolest není příznakem špatné masáže, jde o odstranění zdravotní obtíže což může být někdy bolestivé. Mírné pnutí můžete cítit i jeden den po masáži, která doznívá.

Jak dlouho se musí profesionální terapeutky učit thajskou masáž?
Základní výuka tradiční thajské masáže pro profesionální maséry, po kterých můžou vykonávat thajské masáže, trvá 150 hodin pod dohledem zkušeného a certifikovaného terapeuta. Pro získání titulu RTT (Registered Thai Therapist - registrovaný terapeut thajské masáže) musí budoucí terapeutka absolvovat 50 praktických lekcí, ve kterých je hodnocena přímo klienty. Jedním z dalších stupňů výuky je například 372 hodinový kurz po jehož absolvování získá terapeutka vzdělání v oboru thajské masáže certifikované ministrem zdravotnictví v Thajsku. Pro více informací prosím neváhejte navštívit sekci odkazy.

Je nějaký rozdíl mezi tradiční thajskou hudbou a relaxační hudbou při thajské masáži?
Tradiční thajské melodie jsou poněkud odlišné od hudby hrané v relaxačních centrech Thajsku i jinde ve světě. Nástroje jako bubínky, flétny, violy jsou zpravidla podobné, ale často se liší rychlost a energie skladby. Při masáži, která má navodit stav relaxace, uvolnění a zklidnit duši se často setkáte i s melodií tekoucí řeky, vodopádu, zpívajících ptáku nebo šumění lesa.

Může být thajská masáž životu nebezpečná?
Ano, každá masáž, tedy i ta thajská, může být životu nebezpečná pokud nevíme jak ji provádět. Proto při výběru bychom měli dbát na kvalitu masážního centra a jejich terapeutek. Velmi důležitý je také Váš zdravotní stav. Pokud máte jakékoli zdravotní obtíže neváhejte je prodiskutovat ve Vašem centru, zaměstnanci by měli být vždy diskrétní a ochotni pomoci s výběrem správné masáže a zaměřením na případné problémové partie.

Můžu navštívit thajskou masáž pokud jsem těhotná?
Ano, tradiční thajská masáž i thajská masáž nohou (tzv. reflexologie) je vhodná a dokonce velmi přínosná pro ženy po velkou část jejího těhotenství. Bohužel mezi lidmi koluje mnoho varování a dohadů pro těhotné a nevyhnuly se jim ani thajské masáže. Z velké míry je to zapříčiněno neznalostí nebo zvláštní opatrností o zdraví plodu. Tím se bohužel mnoho žen ochuzuje o zdravotní benefity, které poskytuje prenatální masáž.
Během prvních tří měsíců těhotenství žena může absolvovat thajskou masáž bez omezení dle svého přání a aktuálních potřeb. Od čtvrtého do osmého měsíce by se měla zaměřit na masáž zad a reflexologii nohou. Zádové svalstvo a páteř budou v brzké době velmi namáhány a je potřeba tělo tzv. "připravit" na zátež. Reflexologie nohou je velmi důležitá. Je zaměřena na části chodidel, které jsou propojeny s vnitřními orgány těla. Masáží a promačkáváním těchto energetických center dochází ke stimulaci orgánů, které se podílejí na příchodu nového potomka a masáží se tvoří zdravější a silnější podmínky pro ženu i dítě. Těhotné ženy mohou očekávat tyto přínosy od prenatální masáže: uvolněné svalstvo, kvalitnější spánek, snížení stresu, zvýšenou imunitu a oběh krve, méně úvany, lepší tok kyslíku a živin k plodu. V posledních dvou měsících těhotenství již není doporučené thajskou masáž absolvovat.

Jsou také thajští maséři?
Ano, jsou i thajští maséři, ale tvoří spíš menšinu, zhruba jednu čtvrtinu mezi mezi thajskými terapeuty/ami jak v Thajsku tak jinde ve světě.

V jakém intervalu thajské masáže doporučujete?
Jako příjemnou relaxaci můžete absolvovat thajskou masáž jak často si přejete. Pokud nemáte žádné zdravotní potíže a rádi by jste jim předcházeli, stačí navštěvovat thajské masážní centrum jednou za dva týdny. Předcházíte tak namoženému krku, bolesti hlavy, ztuhlým svalům, prospíváte zdravému oběhu krve, posilujete nervovou soustavu, klidníte mysl a mnoho dalším nepříjemným obtížím. Pokud se u Vás již objevili zdravotní problémy je vhodné absolvovat thajskou masáž každý týden a pokud se jedná o bolestivá onemocnění jako zablokovaná záda, krk a mnoho dalších, doporučuje absolvovat thajskou masáž každý den, dokud problémy nezmizí. Poté můžete pokračovat v prevenci v rytmu 1-2 týdnů.

Více informací o thajských masážích můžete najít také na www.tawan.cz případně na firemním blogu společnosti TAWAN blog.tawan.cz.

Seznam provozoven:

TAWAN Hotel President
Nám. Curieových 100, Praha 1
tel. +420 234 614 163
TAWAN Salvátorská
Salvátorská 10, Praha 1
tel. +420 224 815 730
TAWAN Holiday Inn Prague Congress Centre
Na Pankráci 15, Praha 4
tel. +420 296 895 050
TAWAN golf Yacht Prague
U Libeňského mostu 1, Praha 8
tel. +420 220 972 359
TAWAN Nikolina
Mlýnské nábřeží 1, Karlovy Vary
tel. +420 353 540 254
TAWAN Thai massages
Grandhotel Pupp, Mírové náměstí 2, Karlovy Vary
tel. +420 353 109 532
TAWAN Hotel Růže
I. P. Pavlova 1, Karlovy Vary
tel. +420 353 221 853
TAWAN Hotel Štekl
Bezručova 141, Hluboká nad Vltavou
tel. +420 387 967 491
TAWAN Golf Mladá Boleslav
Michalovice 72, Mladá Boleslav
tel. +420 326 327 272
TAWAN Špindlerův Mlýn
Hotel Windsor, Okružní 13, Špindlerův Mlýn
tel. +420 499 405 911


Komerční sdělení


vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz