Máte se opravdu ráda?

zpět

Jen málokdo z nás vypadá jako vystřihnutý z obálky módního časopisu. Proč nás to však tolik trápí? Tak, jak jsou na posty chirurgů, právníků nebo jiných profesí vybíráni "jenom ti nejlepší" podle kritérií vzdělání, dovedností a zkušeností ve svém oboru, tak i modelky a lidé v šoubiznisu jsou přes různá kastingy vybraní podle kritérií vzhledu a krásy a taky nepředstavují normální populační soubor, podle kterého se ostatní posuzují.

Když někdo v běžné profesi, třeba v administrativě nedosahuje kvalit špičkového neurochirurga, proč se tedy posuzuje podle toho, že nevypadá jako Cindy Crawford? Obě tyto "elitní" profese si vyžadují od uchazeče jiné dovednosti. A ty má každý z nás jiné.

Pokuste se soustředit na své přednosti, které máte vy a nemá třeba Cindy Crawford či neurochirurg. Takováto "elita" třeba nedovede udělat korekturu německého jazyka, odeslat fax a popři tom zařídit dvěstě věcí najednou v rámci normálního pracovního dne, tak jak to vykonává většina zaměstnaných lidí, kteří nejsou ani supermodelka ani chirurg.
Jde tedy o to přijat své kvality, naučit se je mít ráda a taktéž se vyrovnat i se svými nedostatky takovým způsobem, aby nezasahovaly do mé sebeúcty.

Když se přichytíte, že začínáte o svém těle rozmýšlet negativně, věnujte stejné množství času přemýšlením nad tím, co se vám na sobě líbí. Ze začátku to nemusí být jednoduché. Pokud se vám skutečně nedaří najít nic, co máte na svém těle ráda, požádejte rodinu či přátelé, aby vám pomohli. Možná budete překvapená, čím vším jste pro jiných přitažlivá.
Podle studií se většině žen líbí vlastní tvář anebo alespoň její část. Obličej máme zakrytý jen málokdy, denně se na něj díváme, je proto omnoho lehčí ho přijat. Stejným způsobem by jste se měla naučit mít ráda celé své tělo. Dívejte se na něj v zrcadle, poznejte ho. Tak, jak jste zvyklá dívat se na svůj obličej, dívejte se na své tělo - a stane se pak něčím, co opravdu znáte a přijala jste ho.

Dopřejte si něco příjemné i svým ostatním smyslům. Udělejte každý den něco, co vám přinese fyzickou radost. V létě si můžete vychutnat nějaký osvěžující nápoj, koupel, natřete se příjemným tělový mlékem, dopřejte si chvíli nicnerobení při poslouchání oblíbené hudby, nebo si vychutnávejte přítomnost přátel.

Vzdejte se pesimismu a přestaňte se stěžovat. Je možné, že společné naříkání nad tím, co je na kom z nás ošklivé, lidi sbližuje, nicméně zároveň v nás podporuje špatnou náladu a smutek. Pokuste se se svými přítelkyněmi dohodnout, že místo věčného kritizování samých sebe se raději soustředíte na své schopnosti, intelekt, talent či důvtip.
Nespokojenost s výzorem se většinou začíná objevovat v pubertě. Pokud zjistíte, že se pochybnosti objevují taky u vaši dcery, pokuste se jí pomoct. Nekritizujte, jaké má vaše přítelkyně veliké břicho, nelitujte ženy, které mají malé prsa. Mohlo by se stát, že by některé z těchto znaků na sobě našla i ona a mohla by jste jí tak způsobit psychické potíže. Netřeba zapomínat, že i štíhlé děvče si může namlouvat, že je tučné.

Příčinou vzniků komplexů bývá i kritika ze strany sourozence. Když zjistíte, že váš syn se sestře posmívá pro její postavu (zejména v období puberty, kdy se ženské tělo začíná měnit a dospívat), dejte mu jasně najevo, že toto chování je nepřijatelné. Zdravé děvčata obvykle v období puberty přiberou, nebo se jiným způsobem změní tělesné znaky (prsa, boky apod.) a když by přibrala víc kil, než je to pro její věk přirozené, zkuste se jí zeptat a navrhnout ji, že by jste se společně mohli udržovat ve formě, třeba i pravidelnou přecházkou v přírodě. Přílišné udržování váhy akcentuje opět na ideál krásy typu Cindy Crawford, a toho nechceme dosáhnout. Co nejdřív, třeba v předškolním věku by jste měla dětem vysvětlit, jak je nespravedlivé posuzovat druhé podle výzoru. Pokud je někdo tolerantní k jiným, snáz příjme i sám sebe.

Autor: Mgr. Michal Polakovič
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz