Matka každého pátého novorozence v zemi je svobodná

zpět

Počet žen bez snubních prstýnků na porodních sálech podle lékařů stále více přibývá. Dětští odborníci z tohoto trendu příliš nadšeni nejsou.
"Do neúplné rodiny se v zemi rodí 20 procent dětí; v posledních letech jejich počet výrazně vzrostl. Část matek navíc zůstane s dítětem zcela sama," řekl primář novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci Lumír Kantor, který údaje sleduje. Podotkl přitom, že stejný trend pozoruje také přímo v praxi na našem oddělení, kde přicházejí na svět děti z celého Olomouckého kraje.Podle statistik například před devíti lety porodilo dítě 11 procent svobodných matek.


Do neúplné rodiny tak přišlo zhruba 15 500 dětí."Loni jich bylo již o deset procent více. Na svět tyto svobodné matky přivedly téměř 20 000 dětí," podotkl primář.


Dětští odborníci ze statistik příliš nadšení nejsou. "Oddací list není zárukou pevného svazku, na druhou stranu tento trend vzhledem k dětem správný není. Dítě potřebuje mámu, tátu i určitá pravidla hry. Spíše se přikláním ke klasické rodině,"rekla ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.


Odborníci se přitom shodují, že společně s tímto jevem vzrůstá také věk rodiček. Zatímco v roce 1991 se jejich průměrný věk pohyboval kolem 20 let, loni jim bylo již v průměru o osm let více."Devátenáctiletá či osmnáctiletá matka jsou například v olomoucké fakultní nemocnici již považovány spíše za rarity a objeví se v porodnici tak jednou za rok, "dodal primář Kantor.Podle časopisu Tempus Medicorum prosinec 2002, autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
Zdroj: www.celostnimedicina.czvyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz