Meduňka lékařská

zpět

Marulka, včelanka, lemonika, melisa, jen málokterá bylina má tolik hezkých lidových jmen, jako meduňka lékařská. Již od nepaměti je využívána v lidovém lékařství a svá něžná jména snad dostávala proto, že lidem přinášela spánek, uklidnění a - jak se dříve věřilo - také mládí a duševní svěžest.

Tato bylina slabě vonící po citrónech dnes roste ve větším množství už jen ve venkovských zahrádkách, kde bývala vysazována nejen jako léčivá, ale také vysoce medonosná rostlina. Dnes je pěstována průmyslově, takže ji sběrny většinou nevykupují, pokud si ji ale zasadíte na zahrádce, chybu určitě neuděláte.

Rostlina je 0,5 až 1 metr vysoká, kvete od června do srpna, a to zpravidla bíle, méně obvyklé jsou květy bleděmodré nebo růžové, výjimečně mají i žlutobílé zbarvení. Meduňka patří do čeledi hluchavkovitých a je možné ji také zaměnit s dalšími příslušnicemi této skupiny, bezpečně ji ale odliší již zmíněná citrónová vůně. Sbírá se celá nať před rozkvětem, nejlépe za slunného počasí a správně usušená si uchovává původní barvu i typickou vůni citrónu. Pokud sbíráme květy, musí mít po usušení také svou přirozenou barvu.

Meduňka obsahuje především silice, třísloviny, flavonoidy a hořčiny. Nejvíce známá je jako sedativum, večerní hrnek meduňkového čaje zaručeně zajistí dobrý spánek a prý i hezké sny. Pomáhá také při nadýmání, nechutenství, bolestivé menstruaci, vysokém krevním tlaku a migréně.

Nejvíce asi meduňku proslavili karmelitáni, kteří z ní začali přibližně na počátku 17. století vyrábět tzv. Karmelitské kapky, jejichž hlavní složkou byl vinný destilát (později líh) s meduňkovým výtažkem. Pod různými názvy je můžeme zakoupit v lékárnách i dnes.

Tato bylina nemá vedlejší účinky, takže je možno ji užívat dlouhodobě, kvůli velkému úbytku silic ale není vhodné používat drogu starší než jeden rok.

Zdroj: www.moda.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz