Město Ostrava

zpět

Ostrava patří mezi nejpozoruhodnější města České republiky. Mnoho lidí ji stále vnímá optikou dávno minulých dob spojenou s dobýváním černého uhlí. Ano, naleznete zde pozůstatky těžebního a hutnického průmyslu ať již v podobě věží či továren, ty jsou však dnes nezaměnitelnými technickými památkami zdobícími toto město. Dávno už také pro Ostravu neplatí přívlastek "černá". Věřte nebo ne, málokteré město se pyšní takovou záplavou zeleně jako právě tato severomoravská metropole. Na jednoho obyvatele jí připadá 30 m2. A to zde žije více než 310 000 obyvatel.

Jak jistě víte, Ostrava leží nedaleko slovenských a polských hranic na březích řeky Ostravice. Dolní tok řeky, zvaný kdysi Ostrava, dal městu jméno. Ostrava znamená "ostře, rychle, bystře tekoucí řeka" a název řeky Ostravice je jeho zdrobnělinou.

První zmínky o vzniku obce pocházejí z roku 1267. V průběhu staletí město zažilo četné požáry a vojenské vpády, ale i období rozkvětu obchodu a řemeslné výroby. Zlomový byl pro toto území objev uhlí ve 2. pol. 18. st., na který později navazoval rozvoj železáren. Velkého rozmachu se Ostrava dočkala ve 2. pol. 19. st., kdy se stala nejvýznamnějším průmyslovým střediskem habsburské monarchie. Typicky průmyslový charakter už ale dávno pozbyla, poslední uhlí zde bylo vytěženo 30. 6. 1994, tedy před 14-ti lety. Bohatou hornickou minulost však připomínají unikátní technické památky nemající obdoby v celé České republice.

Po roce 1989 prošlo město nevídanou proměnou a doslova vykvetlo do krásy. Začalo si všímat své výjimečnosti a pomalu ale jistě se stává turistickým magnetem pro návštěvníky z celého světa.

Hornické muzeum ODK
Areál muzea se rozprostírá na úpatí vrchu Landek, který je světově známou lokalitou z hlediska geologie, archeologie, historie, přírodovědy a hornictví. Je největším muzeem svého druhu v České republice. Při prohlídce můžete sfárat do původních slojí a přesvědčit se, v jak těžkých podmínkách havíři pracovali, či posedět v pravé havířské hospodě Harenda. Součástí muzea je i sportovní a odpočinkový areál, bowling, lanové centrum, cyklistická stezka či dětský koutek.

Důl Michal
Další klenot v pokladnici technických památek města. Prohlídková trasa umožňuje procházet stejnou cestou, jakou každodenně absolvovali horníci při nástupu do práce. Nearanžovaná expozice má tak charakter "posledního pracovního dne".

Dolní oblast Vítkovic
Dolní oblast Vítkovic aneb komplex staveb Důl Hlubina, Koksovna a Vysoké pece.

Až zavítáte do Ostravy, nesmíte si nechat ujít prohlídku ostravských Hradčan. Ne, nepleteme se, i Ostrava má své Hradčany. Takto je totiž místní označují. Tato unikátní národní kulturní památka má velkou šanci na zápis do seznamu světového dědictví UNESCO.

ostrava


Že nejste zrovna velcí milovníci techniky? I vy si v Ostravě jistě přijdete na své.

Slezskoostravský hrad
edna z nejstarších stavebních památek města, postavená jako pohraniční pevnost v 2. pol. 13. st. opolskými a těšínskými knížaty z rodu Piastovců. V průběhu roku se zde konají lákavé kulturní a zábavní festivaly, mimo jiné například proslulý Colours of Ostrava.

ostrava


Miniuni
Atrakce pro děti i dospělé nedaleko výstavište Černá louka. Můžete zde obdivovat více než 20 modelů významných evropských budov v měřítku 1:25 s dominantou 12 metrů vysoké Eiffelovy věže. Součástí jsou rovněž krásné stavby Sedmi divů světa a železniční tratě s vláčky či vodní cesty s parníkem.

ZOO Ostrava
Příjemný den naplněný zážitky je možno strávit i v ostravské zoo. Na vlastní oči můžete vidět komentované krmení zvířat, projet se speciálním vláčkem s výkladem průvodce či zavítat do Botanického parku se třemi stezkami. V létě nechybí sokolnická představení, v zimě běžkařské tratě.
www.zoo-ostrava.cz

Stodolní ulice
Místo večerního odpočinku doporučujeme zavítat na „ulici, která nikdy nespí“. Myslíme samozřejmě proslulý fenomén Stodolní, kde najdete největší počet zábavních klubů v jedné lokalitě.
www.stodolni.cz

ostrava


Halda Ema
Vyhledávaným výletním místem je halda Ema, která vznikla navážením hlušin z dolu Trojice. V šedesátých letech se halda uvnitř vznítila a hoří dodnes. Její vnitřní teploty dosahují až 1500° C a díky tomu se kolem haldy vyskytují stepní druhy fauny a flóry. Tyto extrémní teploty mají rovněž za následek vznik vzácných nerostů uvnitř této přírodní kuriozity. Vede zde i značená stezka.

Další tipy k návštívení:
A co dalšího můžete/musíte ještě vidět? Děti by vám jistě neodpustily vynechání návštěvy Pohádkového sklepa strašidel či Divadla loutek. Nezapomenutelné vzpomínky si odnesete také z Ostravského a Hasičského muzea, Muzea Citer, Vyhlídkové věže Nové radnice či z rozhledny na Landeku, Hvězdárny a planetária Johanna Palisy nebo pivovaru Ostravar. A to samozřejmě není vše. Konají se zde mnohé kulturní a sportovní akce, festivaly a koncerty. Za všechny jmenujme alespoň hudební festivaly Janáčkův máj či Colours of Ostrava, atletický meeting Zlatá tretra nebo mezinárodní loutkářský festival Spectaculo Interesse. Ostrava prostě žije!

Programové balíčky města Ostravy
Pokud vás klasická návštěva turistických cílů neláká a chcete prožít něco nového a nevšedního, využijte některý z balíčků zážitků, které Ostrava nabízí. Ať už milujete adrenalin či sport, nebo naopak dáváte přednost relaxaci a pohodě, pestrá nabídka programových balíčků vám umožní objevit toto město aktivně a hlavně netradičně. Díky těmto balíčkům můžete splnit dávný sen nejen sobě, ale také svým blízkým.

Toto všechno a i mnohem víc Ostrava nabízí. Snad se nám podařilo nastínit její pravou tvář a přesvědčit vás, že návštěva této severomoravské metropole rozhodně stojí za to. Jestli stále nevěříte, že Ostrava již není "černou hvězdou", pak přijeďte a uvidíte sami! Září barvami!

Ostrava si plní své sny
Ambice severomoravské metropole na zisk prestižního titulu Evropské hlavní město kultury 2015 jsou vlastně hrdým přihlášením se k vlastní minulosti – Ostrava totiž už nekorunovaným evropským městem kultury byla.

Ve třicátých letech minulého století, v době velké hospodářské krize, tvůrčí vzepětí zdejších obyvatel vřadilo Ostravu mezi nejvýznamnější kulturní centra. Mnohonárodnostní složení obyvatel (Češi, Moravané, Slezané, Němci, Slováci, Poláci, Židé), výhodná poloha hraničního města na pomezí tří států a další faktory, učinily z města přirozený střed regionu a daly vzniknout něčemu velmi specifickému - ostravské kultuře.

Po válce se bohužel Ostrava z "kulturní" stala "černou", popřípadě "ocelovým srdcem republiky". Teď má šanci splnit si své sny. Má vše, co je potřeba talentované tvůrce, svobodný kontakt s evropskou kulturou, institucionální podmínky a vnímavé publikum. Projekt ostravské kandidatury, zahrnující řadu konkrétních aktivit, je rozdělen do dvou částí - Ostrava 2009 a Ostrava 2015. Podzim letošního roku bude ve znamení tří výjimečných akcí. Vyjde Bílá kniha ostravské kultury, která se stane základem vznikající internetové encyklopedie podrobně mapující kulturní historii a současnost města. Žánrově i typově pestrou přehlídku filmů, fakticky i tematicky souvisejících s městem Ostrava, nabídne OSTRAVA - filmový festival Ostrava Kamera Oko ve dnech 25. 9. - 4. 10, v rámci kterého se bude konat i celá řada doprovodných akcí. Výstava výmluvně nazvaná "OSTRAVA?" od 17. 9. do 25. 10. na výstavišti Černá louka v jedinečné kolekci představí všechny významné obrazy, fotografie a další artefakty autorů, kteří v Ostravě tvořili.

Více informací také naleznete na:
www.ostrava.czZdroj: www.tipynavylet.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz