Miss Potter

zpět

Každá doba má výjimečné jedince, kteří ji předběhnou. Beatrix Potterová vyrůstala ve viktoriánské Anglii v době, kdy se od žen z jejích společenských kruhů očekávalo, že se dobře vdají, což byl osud, se kterým se nehodlala smířit.

Jako malá jezdila Beatrix Potterová s rodinou na letní byt do Lake District v severozápadní Anglii, jak se slušelo na dítě z dobře situovaných londýnských rodin. Malebná krása okolí, mírných kopců a údolí posetých desítkami jezer, ztrácejících se v jemném mlžném oparu, jí učarovala. Už tehdy ráda a dobře kreslila a pro své zvířecí postavičky vymýšlela dětská jména a příběhy. Na obrázcích je pak oblékala do lidských šatů, protože se to k tvorečkům, kteří mluví a prožívají stejně jako lidé, velmi dobře hodilo. Rodiče tolerovali její přebujelou fantazii a rozhovory s vlastními postavičkami coby dětský rozmar, z něhož dívka časem vyroste.

O dvacet let později je Beatrix svobodná dvaatřicetiletá dáma, která si uchovala svou bohatou fantazii. Pořád kreslí zvířecí postavičky, a když ji nikdo nevidí, stále si s nimi povídá. Nechce smířit s tím, že by jako svobodná dáma byla odsouzena k plytkým konverzacím o počasí na čajových dýcháncích ve společnosti gardedámy. Její matka, prudérní dáma, svázaná tisícerými předsudky, je naprosto konsternována svobodomyslností své inteligentní dcery, a tak jí představuje jednoho nápadníka za druhým.

Beatrix jedná o vydání své knížky pro děti, kterou sama napsala i ilustrovala. Nakladatelský podnik Warnerových reprezentují dva bratři. Jejich nejmladší sourozenec by se také rád zapojil do rodinného podniku a oba starší se rozhodnou, že mu dají něco, na čem si zaručeně vyláme zuby. Nabídnou mu vydání "zaječích knih". O to větší je pak jejich překvapení, když se bratr svěřeného úkolu zhostí se ctí a knížky pro děti se stanou velikým hitem, který se téměř nepřestává prodávat.

Beatrix a Norman se do sebe navíc při společné práci zakoukají a začínají přemýšlet o svatbě. Norman ovšem není ze stejných sociálních poměrů jako Beatrix, a tak je jejich setkávání vzhledem k úzkoprsé viktoriánské morálce značně komplikované. Nakonec si Beatričini rodiče, podlehnuvší dceřině neústupnosti a šokováni faktem, že je velice movitá, a tudíž nezávislá, vymohou slib, že oba zamilovaní stráví léto odděleně, což má prověřit sílu i stálost jejich citu. To hlavní se už každopádně stalo, Beatrix poznala, že ať už je ve společnosti znevýhodněna, jak chce, vždycky se dá najít prostředek pro dosažení cíle anebo oblast, v níž se lze realizovat.

Podle stručně nastíněné fabule by se mohlo zdát, že je výše popsaný film poměrně banální lovestory v historickém kabátě, ale to Miss Potter rozhodně není. Režisér Chris Noonan si dal hodně záležet na tom, aby vytvořil film o ženě, která navzdory okolí i době našla způsob, jak se prosadit a jak realizovat alespoň malou část svého velkého talentu a inteligence. Milostný vztah k ní patří jako nedílná součást lidského života a zřejmě i jako událost, která odstartovala nemalé změny. Je to příběh vývoje lidské osobnosti, jedince, který navzdory překážkám dorostl skutečné velikosti. Když to navíc domýšlíme do důsledků, tak idylická stránka příběhu nepředčí svojí vahou tragické a melancholické pasáže: jak asi muselo změnit Beatrixin vztah k rodičům to, že ji přiměli k onomu nešťastnému odloučení, jak se cítí člověk, kterého nehodnotí na základě schopností, ale na základě pohlaví a sociálního postavení.

Za to, že celý snímek ve výsledku nevyznívá jako červená knihovna, může dílem scénář, který v závěru nerozpitvává lidské tragédie ani přehnaně pateticky neadoruje romantický vztah, ale k výsledné smířlivosti a pozitivnímu vyznění se dopracuje skromnou zkratkou - faktickým shrnutím dat o bohatém naplněném životě. Film také pozvedá herecký výkon Renée Zellwegerové, která mírně naivní, místy dětinskou, nejistou avšak rychle dozrávající Beatrix zahrála velmi slušně a na plátně vytvořila skutečně plnohodnotnou osobnost. Jakkoli to zní paradoxně, hlavní výtky mohou směřovat ke scénáři. Dalo by se jistě namítnout, že si ze života konkrétní osoby vybírá pouze to, o čem vypráví skoro každý romantický film - milostný vztah, ústrky, euforii z jejich překonání, dramatické zauzlení a výslednou katarzi, přičemž se opatrně vyhýbá třecím plochám nebo je podá ohlazené. Působí to jako vzpomínání spokojeného starce, který bilancuje ve chvíli, kdy čas už ohladil ostré hrany minulosti, a tak ji celou vidí skrz růžové brýle spokojené současnosti.

Přirozené herecké výkony, kromě již zmíněné hlavní role, reprezentuje také postava Normana Warna, kterou ztvárnil Ewan McGregor. Místy rozpačitý elegán s navoskovaným knírkem, striktně gentlemanským chováním a jiskrou v oku mu rozhodně sednul. Kromě toho se také nedá pomlčet o skvělé výpravě, klasické kameře, která ovšem mistrovsky snímá záběry, do nichž bych se z fleku odstěhoval. A tím se dostávám k poslednímu velkému plus - nádherné přírodě Lake Districtu. I když ji vidíme jen zprostředkovaně, najednou začínáme chápat, jak snadno se její atmosféra může stát inspirací umělecké tvorby.

Miss Potter je klidný, v zásadě optimistický film o ženě mnoha talentů a možná klíčovém období jejího života. Na jednu stranu trochu jednostranně zaměřený pohled však vyvažuje fakt, že pozitivně laděných snímků na plátnech valem ubývá a tento navíc může vám nebo vašim dětem otevřít dveře do kouzelného světa knih Beatrix Potterové.

Miss Potter (Miss Potter) drama, Velká Británie / USA, 2006

Režie: Chris Noonan, scénář: Richard Maltby Jr., kamera: Chris Seager, Andrew Dunn, produkce: David Kirschner, Mike Medavoy, Arnold Messer, střih: Robin Sales, hudba: Nigel Westlake

Hrají: Renée Zellweger (Beatrix Potter), Ewan McGregor (Norman Warne),Emily Watson (Millie Warne), Barbara Flynn (Helen Potter), Bill Pateron (Rupert Potter), Lloyd Owen (William Heelis)

Zdroj: www.rozhlas.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz