Moje rajská láska

zpět

Rajčata nabývají v naší rodině kultovního významu. Společně s obřími slovenskými paprikami odjakživa úspěšně okupovaly třetinu velké zahrady prarodičů. Nepamatuji si, který rok by úhlednou cestičku zahradou nelemovaly drobounké rajské keříky, jejichž velikost pramálo souvisela s množstvím vyprodukovaných plodů.

"Mám dvě bedny rajčat" oznámil náš praděd minulý týden. Co s nimi? Já mám jasno. Není chutnější letní večeře, než rajčatový talíř. Alespoň pro mě. Vůni čerstvých rajčat splývající s vůní domácích vařených vejec, cibulí a octa nezapomenu nikdy. V době dávno minulé nám tuhle pochoutku v létě servíroval táta. Tenkrát sice nevěděl nic o olivovém oleji ani vinném octu, ale vězte, že i s olejem rostlinným (nejspíš nějakou směsí slunečnicového a řepkového) a octem lihovým se tento talíř na stole dlouho neohřál. Holt byla jiná doba :)

Vyzrálá rajčátka jsem sbalila, omyla a pokrájela, vejcem a cibulí doplnila, solí, pepřem okořenila a olejem a octem polila, abych vám je tu teď s malou změnou naservírovala. Ocet lihový užívám jen na máchání a olej si v tomto případě nedokážu představit jiný, než olivový. Přesto však...
chuťová paměť nezklamala.

Rajčatový talíř /2 velké talíře/

5 až 6 středních rajčat, 4 vejce vařená natvrdo, 1 střední cibule, sůl, mletý černý pepř, olivový olej, vinný ocet

Rajčata pokrájejte na plátky a rozložte na talíře, na ně položte kolečka cibule a kolečka vajíček. Osolte, opepřete a hojně zalijte olivovým olejem a vinným octem, v našem případě s příchutí estragonu.
Podávejte při pokojové teplotě doplněné čerstvým pečivem.

Přeji dobrou letní chuť!

Zdroj: www.foodlife.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz