Možnosti snížení rizika infarktu myokardu a zlepšení kvality života kardiaků

zpět

Nemoci srdce a cév jsou v České republice nejčastější příčinou smrti. Způsobují až polovinu úmrtí nemocných ve středním věku a jsou nejčastější příčinou pobytu v nemocnici. Vysoký krevní tlak, zvýšená hladina krevních tuků a kouření jsou rizikové faktory pro rozvoj aterosklerózy a nemoci srdce. Mimořádně rizikovou skupinu tvoří diabetici, nebo lidé s nadváhou a nízkou pohybovou aktivitou.

Vzhledem k tomu, že způsob života odpovídá až za 80% rizika onemocnění srdce a cév, je pochopitelný vzrůstající zájem pacientů ovlivnit svoji prognózu.

Vztah omega-3 nenasycených mastných kyselin a nízkého výskytu chorob srdce a cév vědci objasnili, když studovali potravu grónských Eskymáků. Zjistili, že Eskymáci, ačkoli jedí velké množství tuku, mají výskyt srdečního infarktu přibližně 400 krát nižší oproti západní civilizaci. Ukázalo se, ochranným faktorem je vysoký obsah omega-3 nenasycených mastných kyselin obsažených v tuku ryb, které hodně konzumují. Nejúčinnější jsou EPA - kyselina eikosapentanová a DHA - kyselina dokosahexanová. Najdeme je např. v lososech, makrelách, pstruzích a tuňácích. Rozsáhlý výzkum prokázal jasnou souvislost mezi podáváním EPA a DHA a snížením úmrtí na choroby srdce a cév a snížením výskytu infarktu myokardu.
Ochranný účinek EPA a DHA spočívá v tom, že podporují pravidelnou práci srdce, brání srážení krve v cévách, snižují krevní tlak, snižují hladinu tuků v krvi, brání rozvoji sklerotických změn v cévách. Tím snižují riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby.

Koenzym Q10 (ubichinon) je další látkou uváděnou v souvislosti s onemocněním srdce.
Podílí se na tvorbě enegie, nezbytné pro činnost organismu. Nejvíce je ho obsaženo v namáhaných orgánech, například v srdci. Množství koenzymu Q10 v těle s věkem ubývá, od 30 let již významně. Nedostatek se projeví sníženou výkonností, sklonem k únavě. Dále bylo prokázáno snížení hladiny koenzymu Q10 u nemocných s vysokým krevním tlakem, srdečním selháním a u nemocných léčených pro zvýšený cholesterol.
Podání koenzymu Q10 u hypertoniků snižuje krevní tlak (u osob s normálním krevním tlakem ke snížení nedochází), osoby se slabým srdcem po podání koenzymu Q10 lépe tolerují fyzickou zátěž, vykazují lepší tělesnou kondici, stejně tak i nemocní léčení pro vysoký cholesterol. Více informací například na www.Q10.cz.

Úprava životosprávy je nedílnou součástí léčby chorob srdce a cév. Nedostatečný příjem kyseliny eikosapentaenové EPA a dokosahexaenové DHA může přispívat k vysoké nemocnosti a úmrtnosti na choroby srdce a cév. Podávání koenzymu Q10 zlepšuje kvalitu života pacientů se srdečním selháváním a u nemocných léčených pro vysoký cholesterol.

Na základě současných poznatků lze doporučit užívání EPA, DHA a koenzymu Q10 u osob v riziku onemocnění srdce a cév.
Efekt EPA a DHA i koenzymu Q10 je závislý na množství přijatém potravou. V našich podmínkách není snadné zajistit podání 2 rybích jídel týdně, což je minimální odborníky doporučované množství EPA a DHA pro zdravé osoby. U osob v riziku onemocnění srdce je doporučovaný příjem ještě vyšší. Stejně i snaha doplnit koenzym Q10 stravou by vedla k nežádoucímu velkému kalorickému příjmu. Přicházejí v úvahu vhodné doplňky stravy.

Přípravek speciálně vyvinutý pro osoby s kardiovaskulárními obtížemi, nebo v jejich riziku je ProCard. Díky svému unikátnímu složení chrání srdce a cévy, významně přispívá ke snížení rizika infarktu myokardu, a posiluje výkonnost srdce a celého organizmu. Komplexní účinek na srdce a cévy je dosažen synergickým působením látek s klinicky prokázaným účinkem na kardiovaskulární systém.

Obsahuje:
Omega3 vysoce koncentrované omega-3 nenasycené mastné kyseliny, zejména tzv. EPA (kys. eikosapentaenová), snižují hladinu krevních tuků a zpomalují rozvoj aterosklerózy.
Q10 koenzym Q10 je nezbytný při produkci energie a v ochraně buněk před poškozením toxickými volnými radikály. U osob s nemocným srdcem pomáhá zvyšovat fyzickou výkonnost.
E přírodní vitamín E je významný antioxidant. Podporuje vstřebávání koenzymu Q10 a zabezpečuje jeho dostatečné množství pro využití v metabolických a obranných dějích.

ProCard je díky vyváženému složení a celkovému působení všech složek, jejichž účinek se vzájemně doplňuje a podporuje, optimálním přípravkem pro zlepšování zdravotního stavu osob s kardiovaskulárními obtížemi nebo jejich zvýšeným rizikem. (Více na www.Procard.cz)

Kdo by měl užívat ProCard?

1. Osoby v riziku kardiovaskulárních chorob
(při výskytu onemocnění srdce v rodině, vysokém krevním tlaku, při nezdravém, nebo vypjatém životním stylu, u kuřáků, u osob s nadváhou, při sedavém zaměstnání, u diabetiků)
Pravidelné užívání přispívá ke snížení rizika kardiovaskulárních chorob. Omezuje negativní vliv rizikových faktorů na srdce a cévy, tím je chrání před poškozením.

2. Osoby s prokázaným onemocněním srdce, před a po operaci srdce, nebo po infarktu myokarduVýznamně podporuje účinek léčby, jejíž cílem je předejít vzniku prvního, nebo následného infarktu myokardu a jeho závažným komplikacím.
Před a po operaci srdce pomáhá srdci udržet jeho výkon.
Pomáhá zvyšovat fyzickou výkonnost, umožňuje zvládnout více zátěže, oddaluje nástup limitujících potíží (například bolest, dušnost, únava).
3. Osoby se zvýšenou hladinou krevních tuků
Pravidelné užívání pomáhá účinně snižovat hladinu krevních tuků.
ProCard zpomaluje rozvoj aterosklerózy.

Díky tomu, že způsob života odpovídá z velké části za vznik a vývoj onemocnění srdce, záleží na každém z nás, jakým způsobem svoje zdraví ovlivní.

MUDr. Jana Myslivečková


Komerční sdělení


vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz