Může pojit muže a ženu přátelství?

zpět

Pokud jsou muži z Marsu a ženy z Venuše, může to vysvětlit, proč se všeobecně věří, že muži a ženy nemohou být skutečnými přáteli. Dejte to za vinu neviditelnému sexuálnímu tlaku, který téměř zákonitě existuje mezi vitálními heterosexuálními muži a ženami. Poukazujte na jistou žárlivost, která poplete hlavu mnoha rozumným lidem, když jejich kamarád naváže známost s osobou opačného pohlaví. Připište to na vrozenost rozdílů pohlaví. Prostě to tak fungovat nemůže. Nebo snad přece jenom?
Ale ano. Přesvědčení, že muž a žena nemůžou být přáteli pochází z dob, ve kterých ženy trávily většinu svého času doma a muži na pracovišti a jediný způsob sociálního kontaktu byl romantický vztah. Dnes ženy a muži pracují na stejných místech, mají stejné koníčky a setkávají se nezávazně v společnosti. Tento kulturní zvrat podněcuje psychology, sociology a experty na komunikaci předestřít novou ideu: Může to být záludné, ale ženy a muži se mohou úspěšně stát blízkými přáteli. Kromě toho, obě pohlaví můžou mít dobré důvody tak učinit.

Společnost přirozeně vyspecifikovala romantický vztah ženy a muže jako prototypní, protože tento svazek přináší potomky a tak umožňuje chod životnímu cyklu; čistě přátelský vztah mezi pohlavími byl dlouho ignorován nebo trivializován. Máme sociální normy jako pro počínání si v romantických vztazích (flirty, schůzky, svatba, dětí), tak i v přátelství zástupců stejného pohlaví (kluci mají společné aktivity, dívky se scházejí a povídají si). Avšak když se snažíme definovat přátelství heterosexuálního muže a ženy, narážíme na problém, protože v naši kultuře doposud není natolik běžné. Tyto kulturně dané prototypy se překonávají těžko. Není divu, že očekáváme, že vztah ženy a muže se vždy ubírá cestou romance. I příběhy lidí, které nám i dnes nabízí film a televize nijak nepřispívají k řícení mýtu nemožnosti přátelství mezi ženou a mužem. Pro příklad není nutno jít daleko, stačí zmínit populární sitcom s příhodným názvem Přátelé, který jistě nejedna čtenářka zná.

V roce 1989 byla ve Spojených státech zveřejněna sociologická studie, která uváděla základné překážky v fungujícím přátelství mezi pohlavími a zároveň identifikovala několik úkolů, které je nutné v zájmu takového přátelství vyřešit. Zmiňme si je proto na tomto místě alespoň krátce:

Vymezení vztahu: přátelé nebo milenci?
Přátelská "přitažlivost", nebo-li svazek prostý smyslné žádosti, skutečně existuje. Umět však stanovit hranice mezi přátelsky a sexuálně motivovanými city může být rozhodně náročné. Musíme si proto sami sobě úpřimně odpovědet, jestli umíme si člověka, kterého máme rádi představit po svém boku jako potenciálního životního partnera, nebo jenom jako důvěryhodného přítele.

Stanovení rovnováhy: přesilová hra
Přátelství by měl byt svazek dvou rovnocenných bytostí. Ve společnosti, kterou možno charakterizovat spíše mužskou dominancí a ženskou submisivitou, čili ve které byli muži vždy o něco "rovnější", je celkem pravděpodobné, že se tyto rysy budou promítat i do vztahu přátelství ženy a muže. Ženy riskují, že podvědomě zaujmou podřazenou roli v tomto přátelství. Dnešní společnost má tendenci rodové rozdíly stírat, avšak jedná se o pozvolný proces.

Náhled okolí: skepticismus
Společnost nemusí být plně připravena na přátelství mezi ženou a mužem, které nemá žáden sexuálny podtext. Ti, kteří mají blízké přátele opačného pohlaví se častokrát střetávají s pochybovačním pošťuchováním a mrkáním: "Vy jste fakt jenom kamarádi?"

Místa k setkávání: kde najít přítele
Jelikož pracoviště a jiné společenské instituce jsou dnes otevřené stejně ženám i mužům, je mnoho příležitostí k interakci. Přesto, muži a ženy mají nadále překvapivě málo reálních příležitostí navázat přátelský vztah s osobou opačného pohlaví. V čem tkví příčiny? Na základních školách se holky baví jen s holkami a kluci s kluky. Toto dobrovolné rodové izolování zůstává jako kód ve většině z nás i v dospělosti. Ideálně je to vidět na párty, kde muži se obvykle stáhnou do jednoho rohu, ženy do druhého.

Překážky se zdají být skutečně velké, ne však nepřekonatelné. Přátelství muže a ženy se dnes stává nejenom možné, ale i nevyhnutné. Jestli mají muži a ženy spolu pracovat a žít v moderní společnosti, musí se naučit komunikovat a porozumět jeden druhému.

Autor: Mgr. Michal Hanzlovsky; zdroj: www.celostnimedicina.cz
vyhledávání Fulltextové vyhledávání


kategorie Rubriky
doporučujeme Doporučujemeprovozuje VIVANTIS a.s.
Najdete nás na Facebooku Prodámy.cz - internetový časopis pro ženy
Prodámy.cz - internetový časopis pro ženyProdámy.cz - internetový časopis pro ženy
prozdravi.czkrasa.czparfemy.czhodinky.czsperky.czvivantis.cz